Bat dla początkujących

Wraz z nastaniem kalendarzowej wiosny warunki nad wodą uległy znacznemu poprawieniu. Coraz częściej nasze spragnione wędkarskich doznań twarze zalewają promienie słońca, a budząca się po zimie przyroda tworzy niesamowitą aurę. To także znakomity okres na wiosenne łowienie! Ryby tuż przed tarłem stają się aktywniejsze, a łowienie z tzw. marszu przynosi coraz większe skutki. W dzisiejszym wpisie skupię się nieco na najstarszej, a zarazem najprostszej metodzie wędkarskiej – czyli bacie. Od tej metody zaczynał pewnie każdy… prosta konstrukcja zestawu sprawie, że jest to znakomita metoda, dzięki której można wciągnąć w wędkarski świat naszą pociechę lub osobę, która dotychczas na wędkarstwo patrzyła z przymrożeniem oka.

Łowienie batem jest popularne z wielu względów:

  • nie wymaga dużych nakładów finansowych
  • znajduje zastosowanie na każdym łowisku
  • jest bardzo proste
  • wyniki pojawiają się bardzo szybko nawet na nieprzygotowanym wcześniej łowisku

Cena

Niewątpliwie jest to główne kryterium, którym kierują się początkujący szukający swojej pierwszej wędki. Jednak wraz z ceną zmianie ulegają parametry wędki. Począwszy od komponentów takich jak rodzaje włókien węglowych, a wadze, która jest najważniejsza. Na zakup swojego pierwszego bata powinniśmy mieć co najmniej 200zł, tak, aby wybrana przez nas wędka spełniała swoje zadanie, a kilkugodzinne łowienie było przyjemne i komfortowe.

Waga wędziska

Przeglądając różne modele wędzisk o tej samej długości w różnym zakresie cenowym, parametrem o największym zróżnicowaniu będzie ich waga.  Z reguły waga tego typu wędzisk przy długości 6m oscyluje pomiędzy 200, a nawet 700gram. Z czego to wynika? Wędki z różnego przedziału cenowego wykonane są z różnych materiałów – od włókien szklanych aż po węglowe. Można się więc domyślić że najtańsze wędki są najcięższe. Niestety, kupując bat nie powinniśmy kierować się ceną. Tanie modele są bardzo ciężkie, co ma zasadniczy wpływ na komfort naszego wędkowania. Przy ciężkiej wędce nasze ręce bardzo szybko się zmęczą, a cała przyjemność z wędkowania zamieni się w walkę z topornym kijem. Lekkie modele dają znacznie większą kontrolę nad naszym zestawem – o wiele łatwiej jest zarzucić w wybrane miejsce, sam hol ryby jest też łatwiejszy i daje więcej emocji.

Akcja wędki

Powinno wybierać się wędki o akcji szczytowej. Czuła szczytówka pozwala na szybkie i skuteczne zacięcie delikatnych brań, jednocześnie amortyzując późniejszy hol ryby.

Budowa zetawu

Nasz zestaw składa się z: spławika stałego zablokowanego gumowym stoperem na igielicie, ołowianych śrucin wyważających spławik oraz przyponu z haczykiem. Tworząc zestaw do łowienia należy pamiętać aby żyłka była krótsza o 20-30cm od długości wędki (np. jeśli mamy bat o długości 6m zakładamy żyłkę o długości 5.80m). Po założeniu żyłki przekładamy ją przez oczko spławika, a następie przez gumowy stoper, który nasuwamy na igielit spławika, dobieramy odpowiednie obciążenie spławika(początkowo warto delikatnie zaciskać śruciny tak, aby można było je łatwo ściągnąć. Warto pamiętać o drabince, na którą nawijamy nasz zestaw podczas transportu na łowisko – powinna być dłuższa od spławika, aby chroniła go przed uszkodzeniem.

Uniwersalny zestaw dla początkującego

Powszechny dostęp do sprzętu wędkarskiego sprawia, że ciężko zdecydować się na konkretny model wędziska, szczególnie jeśli jest się osobą początkującą. Optymalna długość bata wynosi 6m – taką długością jesteśmy w stanie łowić zarówno na jeziorach, rzekach jak i stawach. Dobre propozycje sprzętowe znajdziemy już w obrębie ceny 200zł. Dokupienie pozostałych akcesoriów niezbędnych do budowy zestawu będzie nas kosztować jeszcze kilkanaście złotych. Ten typ łowienia jest dość finezyjny, ponieważ do łowienia białorybu używa się cienkich żyłek w zakresie 0,10-0,16mm. Spławik musi być dostosowany do warunków na łowisku, jednak z reguły jego wyporność nie przekracza 1-2gr. Do wyważenia spławika niezbędne jest ołowiane obciążenie w postaci ołowianych śrucin. Uzupełnieniem zestawu jest niewielki haczyk w rozmiarze 12-18. Warto sięgnąć po gotowe już haczyki z przyponem 😉 Znacznie ułatwi to budowę zestawu, pozwoli zaoszczędzić sporo czasu na wiązaniu haczyków.

img_7693

 

Przynęty i zanęta

Paleta przynęt, które można zastosować jest bardzo szeroka – pinka, białe robaki, czerwone robaki, kukurydza, pęczak, pszenica, makaron, ciasto wędkarskie i wiele innych. Jednak efekty najszybciej pojawią się, gdy sięgniemy po białego robaka, który jest skuteczną przynętą na wiele gatunków ryb przez cały sezon. Spośród zanęt zalecałbym stosowanie gotowych zanęt dedykowanych na różne gatunki ryb – płoć, leszcz, lin/karaś. Gdy chcemy pozbyć się wszędobylskich uklei warto zdecydować się na nieco grubszą mieszankę, która szybko opadnie na dno i nie zrobi dużego słupa zanętowego w toni.

Miejsce

Wybór odpowiedniego miejsca ma kluczowe znaczenie i przekłada się bezpośrednio na wyniki wędkarskie. Łowiąc z brzegu mamy dość ograniczony dostęp do wielu miejsc, jednak na każdej wodzie znajdują się pomosty i luki w trzcinach. To właśnie pobliże trzcinowisk i roślinności podwodnej gwarantuje nam sukces, szczególnie wiosną! Trzciny, lilie wodne, powalone konary i zatopione drzewa to miejscówki nie tylko ryb drapieżnych, ale także grube białorybu takiego jak płoć, lin, karaś czy wzdręga.

img_7692

Pierwsze wyniki

Łowienie batem ma tą olbrzymią zaletę, że na wyniki nie trzeba długo czekać. Zastosowanie niewielkiej przynęty, w pobliżu przybrzeżnej strefy owocuje braniem niemal od razu. Ryby takie jak płoć, wzdręga, krąp czy niewielki okoń bardzo aktywnie przeczesują płytsze rejony w poszukiwaniu pożywienia. Ryby te nie wymagają dużych umiejętności ze strony wędkarza, a potrafią dać mnóstwo radości początkującemu.

sssss

 

Propozycja wędziskahttp://www.wedkarski.com/wedki/8791-wedka-nihonto-pole-mikado.html Wędka mierząca 6m waży zaledwie 219g. Ten lekki bat o akcji szczytowej przeznaczony jest do łowienia małych i średnich ryb, a i z większą sobie poradzi równie dobrze.

Spławiki o różnych kształtach i gramaturze znajdziecie tutaj:http://www.wedkarski.com/9-splawiki

Haczyki z przyponem jak i bez: http://www.wedkarski.com/42-haczyki

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*