Kołowrotek Mikado Fishfinder 2008 RD – recenzja

Powoli nadchodzi zima, czas konserwacji, a wielu przypadkach także wymiany sprzętu, dlatego też co jakiś czas będę starał się przybliżać Wam szanowni czytelnicy sprzęt dostępny na rynku. Ostatnio skupiłem się na jednym z kijów przeznaczonych do spinningu, dzisiaj kołowrotek firmy Mikado – model Fishfinder 2008 RD.

 

Zacznę od przybliżenia jakie modele (prócz prezentowanego w tym wpisie) przygotowała firma Mikado. Są to: Fishfinder 0508, 1008, 2008, 3008, 4008, 5008 – z hamulcem typu FD oraz Fishfinder 2008, 3008, 4008, 5008 z hamulcem RD. Także kompletna gama, a 2008 jest modelem pośrednim.

 

Do rzeczy. Wiemy doskonale jak ciężko jest znaleźć dobry kołowrotek w niskiej cenie. A może inaczej – czy jest to w ogóle możliwe? Zresztą pojęcie „dobry sprzęt” nie jest rozumiane w ten sam sposób przez wszystkich wędkarzy i ponadto nie można wrzucać do jednego worka wszystkich produktów – zarówno tych po kilkadziesiąt złotych i tych po kilkaset czy więcej złotych.

 

Czego należy się spodziewać od kołowrotka w tym przedziale cenowym? Po pierwsze w dobie dzisiejszego wędkarstwa kołowrotek musi równomiernie nawijać linkę. Chyba zbędny będzie tutaj mój komentarz jak istotny jest to aspekt wędkarstwa. Fishfinder 2008 RD ma następująca pojemność: 0.20 – 185m., 0.22- 165m., 0.25 – 120 m. Nawinąłem na niego żyłkę o grubości 0.22 mm i nie ma się tutaj raczej do czego przyczepić. Była ona dobrze nawinięta, bez żadnych bród czy innych niepożądanych przez nas rzeczy. Także tu plus dla kręciołka. Ale tak jak pisałem wyżej – czy w dzisiejszych czasach może być inaczej?

Ważnym aspektem, a może i najważniejszym jest hamulec kołowrotka. Na sucho chodzi płynnie, również nad wodą podczas holu ryb nie zauważyłem jakichś nieprawidłowości np. zacinania się mechanizmu, czy czegoś podobnego. Ale tutaj nauczony doświadczeniami z innymi kołowrotkami nie dam gwarancji co będzie po kilkunastu czy kilkudziesięciu rybach.

 

Kołowrotek posiada 7 + 1 łożysk i przełożenie 5.2 :1. W katalogu możemy przeczytać o nim następujące informacje: „Rodzina uniwersalnych kołowrotków wyposażonych w precyzyjny, wielotarczowy tylny hamulec. Wykonane ze wzmocnionej odmiany grafitu (pod tym względem prezentuje się dobrze) Wyposażone w korbkę składaną przy pomocy przycisku „one touch handle” oraz powiększony kabłąk i aluminiowa szpulę „dalekiego rzutu” (potwierdzam – bez większego wysiłku oddaje się fajne rzuty).Polecane do wszystkich rodzajów spinningu. Wspaniała relacja jakości do ceny kołowrotka, za nieduże pieniądze otrzymujemy produkt, który sprawdzi się nam w różnych metodach łowienia.”

 

Dodam od siebie, że nie tylko może on posłużyć do spinningu, ale równie dobrze do Feedera, czy spławika. Ja nie znajduję tutaj żadnych przeciwwskazań. Posiada on także roczną gwarancję, mogło być ciut lepiej. Jeśli szukacie kołowrotka w tej cenie – około 70 zł., to myślę, że spokojnie możecie go wziąć pod uwagę. Poleciłbym go również osobom rozpoczynającym przygodę z wędką, może także doskonale nadać się na prezent.

Komentarze

  1. Fishfinder jest bardzo przyzwoitym kołowrotkiem w klasie tanich kołowrotków, kupiłem taki dla syna kilka lat temu, z myślą, że pociągnie 1-2 sezony, a do dziś działa.Jego zaletą jest także uniwersalność, dla początkujących wędkarzy moim zdaniem ze względu na to oraz swoją cenę jest ciekawą alternatywą dla kołowrotków Jaxon, które ze względu na cenę są najczęściej wybierane przez początkujących amatorów. Choć jak dla mnie marka Mikado to rewelacyjne wędki do wszystkich metod, to jednak ich kołowrotki trzeba przyznać, że są przyzwoitej jakości.
    Wszystkim niezdecydowanym polecam na pierwszy zakup.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*