Nowości Shimano 2017 – Spinning

Nowości Shimano 2017 – Spinning

Po dość burzliwym okresie w historii marki Shimano w Polsce, sprawy zaczynają zmierzać w dobrą stronę, a Shimano zaczyna odzyskiwać pierwotny prestiż i wysoką pozycję na rynku wędkarskim. Zupełnie nowa dystrybucja, sprawnie działający serwis i oferta bogata jak nigdy dotąd – to główne plusy, choć wymieniać można by ich o wiele więcej. Czym w 2017 roku zaskoczy nas Shimano?

Kołowrotki

Oczko w głowie japońskiej firmy – uznawane przez wielu za najlepsze na świecie – kołowrotki cenione przez wędkarzy za „maślaną” pracę. Jeszcze kilka lat temu Shimano oferowało jedynie drogie maszynki, lecz stosunkowo szybko stworzyło również budżetowe modele, takie jak powszechnie znana wszystkim Catana, Nexave czy Exage. W tym roku, zdobywając konsekwentnie kolejne segmenty rynku, Shimano zaoferowało całą gamę zaawansowanych technologicznie, półprofesjonalnych kołowrotków, wyposażonych w element wspólny ze wszystkimi najdroższymi kołowrotkami producenta – odkuwaną na zimno zębatkę przekładni głównej HAGANE, która cechuje się o wiele wyższą żywotnością niż oferowane przez innych producentów zębatki odlewane ciśnieniowo. Wśród nich znajdują się zarówno kolejne generacje popularnych kołowrotków, jak i zupełnie nowe modele:

Sedona FI

To odświeżony model Sedony FE, wyposażony między innymi we wspomnianą już przekładnię HAGANE oraz nowy korpus G-Free Body z przesuniętym środkiem ciężkości, którego głównym atutem jest bardzo przystępna cena – Sedonę FI możemy nabyć poniżej 300zł. Oferowana jest w aż 6 rozmiarach od 1000 do 5000, w konfiguracjach o klasycznym jak i szybkim przełożeniu, oraz wersjach ze specjalną, płytką szpulą. Mechanizm działania opiera się na znanych dobrze i cenionych przez wędkarzy, 3 łożyskach SUS oraz łożysku wałeczkowym. O idealny nawój żyłki i plecionki na aluminiowej szpuli, znany ze wszystkich kołowrotków Shimano, dba w tym przypadku odświeżony system Varispeed II.

sedona-fi

Sahara FI

To również kolejna generacja kołowrotka Sahara, który był trudno dostępny na polskim rynku. Pod względem budowy jest zbliżony do Sedony FI – posiada przekładnię HAGANE, G-Free Body, nawój Varispeed II i aluminiową szpulę, lecz wyposażono go w aż 4 łożyska oraz łożyskowany napęd posuwu szpuli X-Ship, znany z kołowrotków takich jak chociażby kultowa Stella. Sahara również dostępna jest w 6 wielkościach i kilku konfiguracjach o różnym przełożeniu i rodzaju szpuli. Jej cena sugerowana waha się w granicach 350-400zł w zależności od wybranego modelu.

sahara-fi

 

Kup już teraz –> http://www.wedkarski.com/kolowrotki/14072-kolowrotek-sahara-fi.html

Nasci FB

Kołowrotek Nasci zagościł na sklepowych półkach już pod koniec zeszłego roku, jednak dopiero teraz – po uzupełnieniu serii półprofesjonalnych kołowrotków o kolejne modele – stał się prawdziwym hitem. To najbardziej zaawansowany technologicznie kołowrotek w ofercie producenta kosztujący poniżej 500zł. Wyposażono go w przekładnię HAGANE, Napęd X-Ship, korpus G-Free Body z przesuniętym środkiem ciężkości (kołowrotek wydaje się jeszcze lżejszy w dłoni) oraz uszczelnienie CoreProtect, zabezpieczające mechanizmy wewnętrzne przed dostępem wilgoci. Do tego frezowana, aluminiowa szpula A-RC z rantem ułatwiającym oddawanie dalekich rzutów i aż 4 łożyska dające perfekcyjnie płynną pracę. Wszystko to za cenę około 450zł.

nasci-fb

Kup już teraz –> http://www.wedkarski.com/13600-kolowrotek-nasci-fb-shimano.html

 

Ultegra FB

Całkowita nowość, która w zamyśle miała zastąpić popularny kołowrotek Technium FD, jedna wyprzedziła go technologicznie o lata świetlne tworząc zupełnie nowy segment w rodzinie kołowrotków Shimano.  O trwałość kołowrotka dba przekładnia Hagane oraz napęd X-Ship, który może znieść o wiele więcej dzięki łożyskowanemu podparciu wałka posuwu szpuli. Uszczelnienie CoreProtect zapobiega korodowaniu mechanizmów wewnętrznych i wydłuża ich żywotność, a idealny nawój gwarantuje system Aero Wrap, znany z o wiele droższych kołowrotków marki Shimano. Tym, co zaskakuje jednak najbardziej jest waga konstrukcji – pomimo rzeczywistej wagi zbliżonej do innych kołowrotków dostępnych na rynku, Ultegra FB wydaje się niezwykle lekka dzięki korpusowi G-Free Body, w którym mechanizm napędzający został odpowiednio przesunięty w stronę ręki wędkarza. Zaskakuje również dbałość o jakość użytych komponentów – w Ultegrze FB znajdziemy kryte łożysko S A-RB oraz okuwaną na zimno aluminiową szpulę wykonaną w technologii A-RC, zapewniającej oddawanie dalekich rzutów dzięki specjalnie zaprojektowanemu rantowi. Ultegra FB dostępna jest w 5 rozmiarach o 3 różnych przełożeniach. Jej sugerowana cena w zależności od rozmiaru i wersji wynosi od 600 do 680zł.

 

ultegra-fb

 

Kup już teraz –> http://www.wedkarski.com/kolowrotki/14073-kolowrotek-ultegra-fb.html

 

Stradic Ci4+ FB

Stradic Ci4+ wyznacza zupełnie nowy standard wśród ultralekkich kołowrotków spinningowych dedykowanych zwłaszcza do coraz popularniejszego w Polsce streetfishingu. Ten wykonany z opatentowanego przez Shimano materiału węglowego Ci4+, który przy niskiej wadze cechuje się ogromną wytrzymałością i sztywnością, wyposażony w najnowsze rozwiązania technologiczne kołowrotek już na początku sezonu stał się prawdziwym hitem sprzedaży. 4 dostępne rozmiary – 1000, 2500, 3000, 4000 – czynią go idealnym do każdej odmiany spinningu – od ultralekkiego, przez średni, a na ciężkim kończąc. W nowym Stradic Ci4+ FB znajdziemy odkuwaną na zimno przekładnię HAGANE, napęd łożyskowany X-Ship,  uszczelnienieCoreProtect, korpus G-Free Body, nawój Aero Wrap II, aż 6 krytych łożysk S A-RB i zupełną nowość – asymetryczny rotor Magnumlite, zapewniający płynne jak nigdy dotąd obroty i nawój. Osoby, dla których technologia jest jednak kwestią drugorzędną, z pewnością docenią Stradic Ci4+ za jego niepowtarzalny, nietuzinkowy wygląd, który odbiega od jakichkolwiek innych kołowrotków oferowanych w tym segmencie cenowym. W zależności od wersji przełożenia (zwykłe, szybkie HG, superszybkie XG) i wielkości, za Stradic Ci4+ FB zapłacimy od 830-900zł. Zdecydowanie warto.

stradic-ci4

 

Kup już teraz –> http://www.wedkarski.com/13601-kolowrotek-stradic-ci4-shimano.html

 

Twin Power XD

Nowa, zupełnie odmieniona wersja jednego z najpopularniejszych kołowrotków Shimano. Wyposażono go w aluminiowy, odkuwany na zimno korpus HAGANE wytworzony w technologii G-Free Body, odkuwaną na zimno przekładnię HAGANE, napęd łożyskowany X-Ship oraz asymetryczny rotor Magnumlite Ci4+, w którym sprężyna zbijania kabłąka znajduje się po przeciwnej stronie względem rolki prowadzącej. Twin Power XD dostępny jest w 3 rozmiarach: 3000, 4000, 5000 z przełożeniem szybkim (HG) i super szybkim (XG). Największą innowacją w porównaniu z poprzednim modelem jest nowy system uszczelnienia X-Protect sprawiający, że kołowrotek dzielnie znosi nawet chwilowe, pełne zanurzenie w wodzie. Działanie mechanizmów opiera się na aż 9 krytych łożyskach S A-RB, które gwarantują płynną pracę w dosłownie każdych warunkach pod dużym obciążeniem. Idealny nawój i ultra dalekie rzuty są zapewnione przez system Aero Wrapi szpulę A-RC. Twin Power XD pojawi się w sprzedaży w połowie kwietnia, a jego cena powinna oscylować w granicach 2000zł.

 

twinpower-xd

 

Kup już teraz –> http://www.wedkarski.com/kolowrotki/14099-kolowrotek-twin-power-shimano.html

 

WĘDZISKA

 

Gama oferowanych przez Shimano wędzisk powiększyła się o wiele modeli spinningowych, zarówno z przystępnej, jak i bardziej ekskluzywnej półki cenowej. W oczy rzuca się przede wszystkim różnorodność związana z ceną jak i otwarcie się na wędkarzy preferujących delikatne odmiany łowienia.

 

Cardiff Exlead i Cardiff AX – ultralekki spinning

To dwa nowoczesne wędziska do ultralekkich odmian spinning, stworzone z myślą o łowieniu pstrągów, kleni czy jazi na malutkie przynęty. Cardiff Exlead zostało wykonane w technologii Hi-Power X (wzmocnienie blanku oplotem krzyżowym od wewnątrz i zewnątrz) oraz Spiral X (wzmocnienie blanku oplotem spiralnym z zewnątrz). Dzięki temu wędzisko jest niebywale wytrzymałe i zaskakująco mocne jak na smukłość i wagę blanku. Exlead dostępne jest w jednej, dwuskładowej wersji o długości całkowitej 1,83m i cw. 0.6-4g. To idealny kij do brodzenia, za sprawą niewielkiej długości całkowitej i wagi wynoszącej zaledwie 73g! Ogromną zaletą jest też klasowe uzbrojenie w przelotki Fuji TitaniumTorzite oraz w uchwyt kołowrotka wykonany z Ci4+. Cena – ok. 2000zł, ale za jakość trzeba czasem sporo zapłacić… Nieco tańszą alternatywą jest Cardiff AX, który przy okazji cechuje się bardziej klasycznym, by nie powiedzieć dostojnym wyglądem. Wędzisko to posiada nieco inny blank (tylko Hi-Power X), ale wyposażono je w szczytówkę Taftec. Uchwyt kołowrotka w tym wypadku również wykonano z Ci4+, a blank uzbrojono w przelotki Fuji SiC. Co z pewnością przypadnie do gustu pstrągarzom, to że Cardiff AX dostępny jest w 3 wersjach o różnej mocy (1,88m 0.7-6g, 1,98m 0.5-4.5g, 1,98m 0.7-6g) i wykończono je prawdziwym korkiem, który nadaje mu ekskluzywnego wyglądu.

cardiff-ax-2 cardiff-exlead-1 cardiff-ax-1

 

Poison Adrena – idealna do StreetFishingu

Bardzo szybkie i niezwykle czułe wędzisko na blanku wytworzonym w technologii Spiral X (dodatkowy oplot wzmacniający, dzięki któremu blank może być o wiele smuklejszy, a przy tym równie wytrzymały). Tworząc PoisonAdrena Shimano nie szczędziło pieniędzy – zamontowano w nim przelotki na tytanowych ramkach z pierścieniami SiC, niesamowicie wygodny i dopasowany do dłoni uchwyt kołowrotka z Ci4+ oraz Carbon Monocoque – opatentowany system przekazywania wibracji, który NAPRAWDĘ umożliwia wyczucie najdelikatniejszych brań czy struktury dna. Co niezwykle cieszy, PoisonAdrena dostępna jest w wersji spinningowej jak i castingowej (pod multiplikator). Cena wynosi około 1600zł, jednak bez wątpienia jest ona uzasadniona. Radzimy zwrócić również uwagę na niebanalny design tego wędziska, który wpisuje się idealnie w nowoczesny styl łowienia.

 

poison-adrena-1-1 poison-adrena-2

 

Dialuna XR – na morze i nie tylko

Dialuna to zupełna nowość – wędzisko wytworzone w technologii wzmacniających oplotów węglowych Spiral X oraz Hi-Power X. Posiada duże przelotki Fuji SiC K-Type, dostosowane do współpracy z żyłką i plecionką, niezwykle lekki uchwyt kołowrotka Ci4+ oraz dzieloną rękojeść z pianki EVA. Dostępne są 4 wersje, z czego 2 powinny przypaść do gustu szczególnie łowcom morskich troci – w połączeniu w kołowrotkiem Stradic Ci4+ FB lub Vanquish FA możemy stworzyć zestaw o wadze łącznej nieprzekraczającej … 350g! Cena Dialuny to około 1300zł – drogo, ale na pewno warto.

dialuna

 

 

Expride 2017 – wprost z Japonii

Nowy Expride to wędzisko z serii JDM (produkowane na rynek japoński), które sprawdza się idealnie w lekkich odmianach łowienia. Jest dedykowane w szczególności do lekkich odmian streetfishingu oraz łowienia z łodzi – najdłuższy kij w serii ma zaledwie 2,08m. Expride posiada ultra smukły blank wzmocniony oplotem węglowym Hi-Power X, przelotki Fuji Semi Micro, uchwyt kołowrotka Ci4+ i jest dostępny w wersji spinningowej oraz castingowej. To, jedno z ładniejszych wędzisk na rynku, oferowane jest w cenie około 1300zł.

expride-1-1 expride-2

 

 

Beastmaster EX – Mocny gracz

Przystępne cenowo wysokiej klasy wędziska, które na przestrzeni lat obrosły już legendą. EX to kolejna generacja Beastmastera, który nieprzerwanie cechuje się ogromnym zapasem mocy. Blank został wytworzony z włókna węglowego XT60, które jest niezwykle elastyczne (progresywne) i stosunkowo sztywne, pozwalając tym samym pewnie holować duże ryby. Beastmaster EX został wyposażony w przelotki Fuji O-Type oraz dzieloną, korkową rękojeść, która pięknie prezentuje się w połączeniu z matowym, czarnym blankiem i złotymi elementami wykończenia. Wędzisko jest dostępne w aż 15 różnych wersjach, od light do ultra heavy, dzięki czemu każdy znajdzie w tej serii coś dla siebie. Cena oscyluje w granicach 450-600zł.

17311439_1951230114902841_692380311_o

 

 

Speedmaster CX – wyrafinowana moc

Nieco wyżej „postawione” w hierarchii wędzisko spinningowe, oferujące nietuzinkowy wygląd i świetne właściwości pracy. Jego blank został wytworzony z o wiele wytrzymalszego materiału niż wspomniany wyżej Beastmaster – HPC100 – czyli włókna węglowego kształtowanego pod wysokim ciśnieniem. W serii znajdziemy aż 14 wędzisk o różnych parametrach pracy. Wszystkie z nich posiadają chromowane przelotki Fuji Alconite, rękojeść z prawdziwego korka z elementami pianki EVA i wszystkie są sprzedawane w specjalnej, sztywnej tubie ochronnej. Speedmaster CX to jedno z lepszych wędzisk, jakie znajdziecie w cenie do 1000zł.

speedmaster-cx

 

 

Zodias – ultralight do StreetFishingu


Najtańsze z wędzisk oferowanych w serii JDM, stworzone do ultralekkiego i lekkiego łowienia z łodzi lub streetfishingu. W ofercie znajdziemy 10 wędzisk (5 modeli castingowych, 5 modeli spinningowych). Wszystkie z nich posiadają blank wykonany w technologii wzmacniającego oplotu węglowego Hi-Power X, przelotki Fuji Alconite oraz uchwyt kołowrotka wykonany z ultralekkiego Ci4+. W tej serii postawiono przede wszystkim na czułość, dlatego z pomocą Zodiasa możemy z powodzeniem przycinać najbardziej ospale żerujące ryby. To bez wątpienia jedna z najciekawszych propozycji dostępnych obecnie na rynku, o czym świadczyć może jej niezwykle niska waga oraz oszałamiający wygląd. Nie bez znaczenia jest również cena – ok. 800zł za wędzisko o tak dobrych parametrach jest w dzisiejszych czasach rzadkością.

zodias 

 

 

Technium – nowa odsłona

Wędziska z serii Technium przeszły zupełną metamorfozę. Teraz posiadają niesamowicie mocny blank o wysokim współczynniku sztywności XT200, który nadaje im szybką, szczytową akcję. Uzbrojono je w przelotki Fuji Alconite K-Type i specjalnie zaprojektowany dla tego wędziska uchwyt kołowrotka Shimano. Technium dostępne są zarówno w wersji spinningowej jak i castingowej, a ich gramatura pozwala zarówno na ultralekkie łowienie (model STEC61L) jak i na naprawdę ciężki spinning lub casting (modele STEC910H i CTEC71XXH) . Cena tych przepięknych wędzisk, wykończonych w głębokim, niebieskim kolorze oscyluje w granicach 500-600zł.

 

technium-1 technium-2

 

Plecionka Shimano Kairiki – tego jeszcze nie było!

Na sam koniec zachowaliśmy coś, co z pewnością zaskoczy niejednego z Was – pierwszą w historii plecionkę od Shimano – Kairki SX8. W przeciwieństwie do większości plecionek na rynku, Kairiki została wykonana z polietylenu, przez co cechuje się o wiele ciaśniejszym splotem i odpornością na przetarcia. Przy tym, jest niezwykle atrakcyjna cenowo – za 150-metrową szpulę zapłacimy jedynie około 90zł, a za 300-metrową ok. 160zł. Kairiki dostępna jest w dobrze widocznym kolorze Mantis Green, idealnym do łowienia z opadu, oraz w ciemnoszarym – dobry do łowienia na feeder lub do łowienia karpi. Możemy wybierać spośród aż 9 średnic od 0,07mm do 0,33mm.

 

kairki

Kup już teraz –>http://www.wedkarski.com/zylki-plecionki/14104-plecionka-kairiki-pe-shimano.html

 

Już niebawem przygotujemy dla Was kolejny artykuł na temat nowości Shimano, tym razem w świecie wędkarstwa karpiowego! Będzie o nowych wędziskach TribalTX1, TX2, TX5 oraz, między innymi, o kołowrotku, który wywrócił rynek wędkarski do góry nogami – Shimano Ultegra XTD. Bądźcie czujni!

 

 

 

 

Komentarze

  1. Hmm, w polskim katalogu Sahary i Sedony nie ma, jest jedynie Nasci. Wszystkie trzy kołowrotki są za to w katalogu anglojęzycznym. Ciekawe też czy można dokupić zapasowe szpule do dwóch pierwszych, bo „w zestawie” ich nie ma.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*