Test wędziska C1 firmy Prologic

Sezon 2012 powoli zbliża się ku końcowi. Dla niektórych wędkarzy są to ostatnie tygodnie sezonu wędkarskiego, kiedy postanowią wybrać się nad wodę w poszukiwaniu wędkarskich emocji.

W świecie jest tak, że jeśli coś się kończy to zaczyna się coś nowego. Tak też jest i w tym naszym świecie wędkarskim. Wielkimi krokami wchodzimy w okres, kiedy to producenci sprzętu wędkarskiego będą nas zasypywać nowościami na sezon 2013. Jest to ciekawy czas, szczególnie gdyż co chwilę będziemy słyszeć o nowinkach prezentowanych czy to na targach wędkarskich, w prasie czy w inny sposób. Dlatego też zgodnie z waszymi oczekiwaniami postaram się przybliżyć Wam produkty czy to już dostępne na rynku, czy dopiero mające mieć swoją premierę.

Przegląd rozpoczniemy od wędziska karpiowego Prologic C1 12′ 3 sekcje 3lbs. Dokonując analizy sprzętu wędkarskiego warto sobie wyznaczyć pewne kryteria, na podstawie których wyraża się, a także wyrabia opinię.

Bo wiadomo przecież, że nie kupimy jakiegoś artykułu bo ma dajmy na to fajny kolor, czy spełnia inne kryterium, które z wędkarstwem kompletnie nie ma nic wspólnego. Tak więc na co zwracać uwagę przy wyborze wędziska, w tym przypadku karpiowego?

Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest ono wykonane. Najlepiej byłoby gdyby nasz sprzęt wykonany był z wysokiej klasy włókna węglowego. Dzięki temu będzie on bardziej wytrzymały w eksploatacji aniżeli inny kij. Wędzisko Prologic C1 podobnie jak pozostałe wędziska z tej serii – C2 i C3 posiada blank z węgla hi-modulus.

Po drugie musimy wziąć pod uwagę długość i skład wędziska. Standardowa długość tego rodzaju kijów to 3.60 m

lub 3.90 m. Długość wędki decyduje w jakimś stopniu m.in. o długości rzutu. Im dłuższa, tym łatwiej nam umieścić zestaw na dalszą odległość. Jeśli chodzi o składy to mogą być one albo 2 albo 3. Jeśli mamy mniej składów wędzisko nam lepiej pracuje, łatwiej holuje się rybę. Jednak niewątpliwie olbrzymią zaleta wędzisk trzyskładowych

jest ich łatwość w transporcie. Testowany przeze mnie Prologic C1 3.60 3lbs 3 składowy ma długość transportową 127cm. Choć jeśli ktoś woli wędki dwuukładowe to producent również przewidział takie rozwiązanie i taka wędka ma długość transportową 188cm.

Kolejnymi elementami istotnymi w wyborze wędki są krzywa ugięcia i akcja. Ogólnie przyjęło się, że wędki 2.5 czy 2.75 lbs stosuje się na mniejszych zbiornikach, gdzie nie ma konieczności dalekich rzutów, a wędziska 3.25 do 3.5 lbs tam gdzie takie rzuty trzeba wykonywać. W serii C Prologica znajdziemy całą gamę wędek od 2.5 do 3.5 lbs. Testowany przeze mnie kij 3lbs to kij uniwersalny. Jego konstrukcja pozwala oddawać naprawdę dalekie rzuty, tak więc swobodnie sprawdzi się na każdym łowisku. Dodatkowo akcja szczytowa pozwoli swobodnie mieć duży wpływ na cały hol ryby.

Istotnym elementem jest ciężar wędziska. Ustaliłem sobie widełki od 250 do 400 gram. Cięższe wędki mogą nam po prostu sprawić kłopot przy dłuższym holu. Prologic C1 3lbs 3-składowa ma ciężar 360 gram, a więc spokojnie mieści się w tym przedziale.

Jedne z najważniejszych elementów wędziska pozostawiłem na koniec. Są to przelotki i uchwyt. Przelotki są mocno narażone na eksploatację zarówno przy holu jak i zwijaniu zestawu. Prologic C1 posiada przelotki typu SIC, które dają nam możliwość stosowania plecionki jako linki głównej, a także są bardzo odporne na wszelkie ścieranie, dzięki czemu żyłka nie niszczy się tak szybko. Prologic C1 posiada pierwszą przelotkę o średnicy 29 mm, osadzoną w optymalnej odległości od uchwytu kołowrotka, i przelotkę szczytową o średnicy 8.5 mm, dzięki której możemy oddawać rzuty na spore odległości. Bez większego wysiłku oddawałem nią rzuty ponad 80 metrowe, przy użyciu żyłki 0.30 mm. Uchwyt kołowrotka to równie istotny element całego zestawu. W serii C1 mamy uchwyt DPS, który sprawia, że stopka kołowrotka nam się nie przesuwa, a także pozwala na szybką wymianę kołowrotka na inny model. Podobny uchwyt jest w modelu C2, natomiast C3 posiada już toczony uchwyt ALPS.

Prologic C1 posiada uchwyt DPS

Przelotka typu SIC o średnicy 29 mm

Podsumowując, wędzisko Prologic C1 12’ 3lbs 3.60m to kij, z którego będą zadowoleni zarówno początkujący jak i bardziej doświadczeni wędkarze. Wędka jest niezwykle cienka i w miarę lekka, co daje nam dużą przyjemność podczas rzutu czy holu ryby. Przy tym jest wykonana estetycznie. Materiał, z którego jest skonstruowana również powinien nam dać gwarancję, że powędkujemy nią konkretny okres czasu. Przelotki SIC i uchwyt DPS również rzutują na plus. Ponadto, co także jest istotne przy doborze wędki, bardzo dobrze leży w ręce. Zaryzykuje stwierdzenie, że można poczuć, że jest ona przedłużeniem ręki wędkarza. Cena (około 200zł) wydaje się być przyzwoitą, za tej klasy wędzisko.

Na koniec parametry podawane przez producenta:

Prologic seria C model C1

Komentarze

  1. Ciekawy test. Wędziska Prologic nie są zbytnio popularne w Polsce. Ja zakupiłem opisywaną wędkę C1 od kolegi z Niemiec, który oddał mi ją przy okazji zakupu lepszego kija. W sumie to jestem zadowolony z tej wędki,posiadam wędkę Prologic C1 w wersji 360 o c.w 3,5 lbs. Gdybym miał kupować samemu, to pewnie zdecydowałbym się na wersje o nieco mniejszym ciężarze wyrzutowym oraz mniejszej długości transportowej. Natomiast trzeba przyznać, że jest wykonana bardzo przyzwoicie, posiada przelotki SIC i fajnie się nią rzuca, choć poleciłbym ją raczej bardziej zaawansowanym wędkarzom.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*