Zbiornik Sobolewo

W dzisiejszym wpisie przybliżę kolejny wędkarski obiekt, który powinniśmy zaznaczyć na naszych mapach. Będzie to zbiornik Sobolewo.

Zalew Sobolewo położony jest w gminie Suwałki. Jest akwen o powierzchni około 50 hektarów. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to miejsce niezbyt atrakcyjne pod względem powierzchni i warunków do wędkowania.

Jednak małe akweny też mają w sobie coś tajemniczego i na pewno warto je poznawać. Tym bardziej, że nasza prywatna mapa łowisk powiększy się o kolejny wędkarski obiekt.

Jakie warunki do łowienia ryb zastaniemy nad zbiornikiem?

Średnia głębokość łowiska to około 6.5 metra, chociaż zdarzają się zagłębienia nawet i na 11 metrów. To właśnie nierówne i urozmaicone dno jest największym atutem Sobolewa. Wiemy doskonale, że właśnie w takich uskokach dna kryją się piękne ryby. To w tych miejscach mamy szansę na spotkanie z naszą potencjalną zdobyczą. Warto zaznaczyć, że bije tu także kilka źródeł, które niewątpliwie nadają temu łowisku czegoś „innego”. Jeśli chodzi o gatunki ryb występujące w zalewie to mamy szansę złowić dorodną płoć, pięknie wybarwionego karasia srebrzystego, czy „miedzianego” leszcza. Ponadto przy odrobinie szczęścia trafi nam się lin lub karp. Płocie pływają tutaj naprawdę okazałe. Osobniki powyżej 35 cm wcale nie należą do rzadkości, wręcz przeciwnie, trafiają się nader często z tym, że lepiej jest łowić po uprzednim przygotowaniu łowiska a nie z marszu.

Z drapieżników największą populacje stanowią okonie i szczupaki. Te ostatnie atakują nasze przynęty często, ale nie są to jakieś okazy, bo przeważnie w przedziale 45-55 cm. O większy okaz trudno, ale nie jest to niemożliwe. Przecież wędkarstwo jest nieprzewidywalne i nigdy do końca nie wiemy, co pływa w wodzie i co znajduje się po drugiej stronie wędkarskiego zestawu.

Co do przynęt to miejscowi wędkarze sugerują przede wszystkim łowienie na kukurydzę i pęczak. Świetne rezultaty notuje się również na makaron kolanka i gwiazdki. Nie zapominajmy także o klasykach: pince, białych i czerwonych.

Co do metody, to każdy znajdzie miejsce odpowiednie dla siebie. Można połowić zarówno na spławik jak i na feedera. Spinningiści również będą mieli co robić.

Komentarze

  1. Niedaleko mnie 🙂 fajny stawik i ryby nawet jest

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*