ABC materiałów PVA

abc-materialow-pva-1a

Podczas łowienia karpi i amurów kluczową rolę odgrywa nęcenie. Czytając gazety wędkarskie często możemy natrafić na sformułowanie „nęcenie punktowe”, co to takiego? Jest to nic innego jak podanie zanęty w bezpośredniej okolicy naszego zestawu między innymi za pomocą tytułowych materiałów PVA.

Co to takiego PVA?

Jest to nic innego jak rozpuszczalne w wodzie materiały, które mają ogromne znaczenie w wędkarstwie karpiowym. To dzięki nim możemy nęcić idealnie punktowo.

Możemy spośród nich wyróżnić:

  • Siateczki
  • Woreczki
  • Nitki
  • Taśmy
  • Pianki

Kiedy jakie użyć?

Tak naprawdę najistotniejszymi i chyba najbardziej znanymi podczas nęcenia są woreczki i siateczki. W sprzedaży jest dostępna ogromna ich ilość, począwszy od różnych grubości materiału (szybciej i wolniej rozpuszczalne), rozmiaru worka / siateczki, kształtu, jak nawet smaku i zapachu.

Woreczki – są sprzedawane gotowe do użycia. Wszystko co musimy zrobić to napełnić je naszym stick mixem, w przeciwieństwie do siateczek posiadają wielki atut, ponieważ można wlać do nich liquid, który dodatkowo wzbogaci naszą mieszankę. Aby zamknąć woreczek należy go związać taśmą/ nicią, lub po prostu nawilżyć i skleić.

Siateczki – zazwyczaj sprzedawane są w zestawie wraz z tubą i specjalnym ubijakiem. Aby wykonać tzw. kiełbaskę zanętową musimy zawiązać jeden z końców następnie wkładać stopniowo zanętę do tuby delikatnie ją ubijając. Na końcu należy zawiązać drugi koniec i tak przygotowana kiełbaska jest gotowa do zarzucenia. Możemy założyć ją bezpośrednio na przypon za pomocą igły lub na haczyk.

Nitki, taśmy, pianki…

Nitki i taśmy – mają kilka zastosowań. Jak pisaliśmy wyżej, za ich pomocą możemy zamknąć woreczek. Możemy również na nie za pomocą igły nadziać kulki, czy większych rozmiarów pellet. Po rozpuszczeniu materiału znajdą się one w okolicy naszej przynęty.

Pianki – zabezpieczają przede wszystkim nasz hak podczas wpadania do wody przed podwodnymi zaczepami. Dzięki ich zastosowaniu możemy być pewni, że zestaw leży na dnie jeziora tak jak powinien.

Jak wykonać stick mix?

W sprzedaży dostępne są gotowe stick mixy, jednak możemy wykonać taki samodzielnie. Jedyne co będzie nam potrzebne to – drobny pellet, kilka pokruszonych kulek proteinowych, garść ugotowanych konopi, pokruszone orzechy tygrysie oraz liquid.

Wszystkie składniki należy wrzucić do pojemniczka i wymieszać na sucho, a następnie zalać liquidem i odstawić na kilka minut aby wszystko się połączyło. Tak wykonaną mieszanką możemy napełniać nasz materiał i nęcić punktowo.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*