Jak złowić jesiotra?

Jak złowić jesiotra?
Jesiotry to niesamowite ryby, które jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy spotkać w naszych rodzimych rzekach i jeziorach. Te ryby są gatunkiem anadromicznym, czyli dwuśrodowiskowym. Ich specyficzną cechą są ostre płytki kostne ułożone wzdłuż ciała, jak również heterocerkalny ogon – przypominający ogon rekina.
W dzisiejszych czasach możemy spotkać się z wieloma przedstawicielami tych wspaniałych ryb, na wielu łowiskach komercyjnych w Polsce. Gatunki na jakie możemy najczęściej natrafić to – siewrugi, jesiotry syberyjskie i rosyjskie, jak również najbardziej pospolite sterlety.

2

1
Gdzie szukać jesiotrów?
Jesiotry są rybami zimnolubnymi, powinniśmy zatem szukać ich w dolnych partiach wody, przy dnie. Latem woda ma tam najniższą temperaturę. Nie ma więc konieczności szukania ich w cieplejszych partiach wody bliżej powierzchni bądź na płyciźnie, ponieważ ich tam nie spotkamy. Kiedy zbliża się jesień czy zima, inne gatunki ryb zaczynają żerować bardzo chimerycznie w takim momencie jesiotry potrafią bardzo umilić nam czas nad wodą swoją aktywnością.

Jaki sprzęt będzie najtrafniejszym wyborem?

Jesiotry łowione na polskich komercjach są znacznie mniejsze od tych kilkumetrowych, spotykanych na legendarnej, kanadyjskiej rzece Fraser. Niemniej jednak czasem i tu, możemy trafić na naprawdę niemałych rozmiarów przedstawiciela.
Podczas jego połowu warto wyposażyć się w mocniejszy sprzęt – wędki karpiowe, jak również mocniejsze wędki do połowów gruntowych są jak najlepszym wyborem. Nie ma konieczności stosowania mocnych sumówek, ponieważ wędki karpiowe są bardzo silne i wytrzymałe. Bez problemu poradzą sobie doskonale z holem nawet 50kg jesiotra.
Kolejnym ważnym elementem naszego zestawu jest kołowrotek. Najwygodniejszym i najlepszym rozwiązaniem są kołowrotki typu big pit. Posiadają one bardzo dużą szpulę i wygodną rączkę, a podczas jednego obrotu możemy nawinąć nawet 100cm żyłki. Jeśli jednak nasze fundusze nie pozwalają nam na taki wydatek, z powodzeniem możemy stosować mniejsze kołowrotki polecane do metod gruntowych.
Bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów naszego zestawu jest żyłka. Powinna być ona naprawdę dobrej jakości – po pierwsze musi być odporna na wszelkiego rodzaju przetarcia, po drugie musi być bardzo wytrzymała. Jesiotry potrafią być bardzo energiczne podczas holu. Minimalna grubość żyłki jaką powinniśmy zastosować to 0,30mm. Drugim z istotniejszych elementów jest oczywiście hak. Musi być mocny i wytrzymały – możemy z czystym sumieniem stosować haki karpiowe o rozmiarach 4,2 i 1.
Jesiotrowe smakołyki.
Po pierwszym kontakcie z jesiotrami ich pysk rzuci nam się w oczy. Jest on przystosowany do pobierania pokarmu z dna. W naturalnym środowisku ich menu składa się głównie z pijawek, wszelkiego rodzaju larw, niewielkich rybek, raków czy też padliny. Jeśli chodzi o łowiska komercyjne, w większości są to wody karpiowe. Tamtejsze jesiotry bardzo dobrze więc znają kulki proteinowe, jak również pellet. Najskuteczniejsze są smaki śmierdzące jak ośmiornica/ kałamarnica, rak/homar, halibut, ryba, ochotka oraz inne. Zdarzają się jednak wyjątki, że jesiotr ma ochotę na słodycz. Nie można także zlekceważyć innych przynęt, jak filet z ryby, rosówki, ślimaki a nawet smakołyki, które zdobędziemy nie tylko w wędkarskim – kukurydza, czy też krewetki.

4

3

5
Wędki:
https://www.wedkarski.com/wedki/18369-wedka-horizon-x3-fox.html
https://www.wedkarski.com/wedki/21580-wedka-tribal-tx-1a-shimano.html
https://www.wedkarski.com/wedki/15915-wedka-specialist-speed-carp-saenger.html

Kołowrotki:
https://www.wedkarski.com/kolowrotki/3683-kolowrotek-mega-baits-ld-carp-dragon.html
https://www.wedkarski.com/kolowrotki/16002-kolowrotek-power-aero-xtb-shimano.html
https://www.wedkarski.com/kolowrotki/15635-kolowrotek-megabaits-elite-fr-dragon.html


Żyłki:
https://www.wedkarski.com/zylki-plecionki/20095-zylka-density-carp-mono-prologic.html#
https://www.wedkarski.com/zylki-plecionki/3872-zylka-mega-baits-carp-mono-dragon.html
https://www.wedkarski.com/zylki-plecionki/13791-zylka-xlnt-hp-prologic.html

Haki:
https://www.wedkarski.com/haczyki-kotwiczki/15386-mikado-haczyk-territory-pokryty-teflonem-wide-gape-mikado.html
https://www.wedkarski.com/haczyki-kotwiczki/18503-haczyki-claw-micro-barbed-nash.html
https://www.wedkarski.com/haczyki-kotwiczki/18499-haczyki-chod-twister-barbed-nash.html


Przynęty:
https://www.wedkarski.com/zanety-przynety/18959-pellet-o-sonubaits.html
https://www.wedkarski.com/zanety-przynety/16458-kulki-carptec-dynamite-baits.html
https://www.wedkarski.com/zanety-przynety/12858-kulki-proteinowe-stalomax.html

Komentarze

  1. Dziękuję za pomoc w dobraniu sprzętu

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*