Przygotowanie do sezonu!

Wielkimi krokami zbliża się do nas wiosna – czas w którym natura budzi się do życia, a ryby pobudzone dawką słońca i ciepła budzą się z zimowego letargu do żerowania. Dla tych, którzy nie spędzili zimy na lodzie jest to okres w którym rozpoczyna się nowy sezon wędkarski. Jednak zanim wybierzemy się nad wodę warto się do tego odpowiednio przygotować. Na czym polega odpowiednie przygotowanie do sezonu? O tym porozmawiamy sobie w dzisiejszym wpisie 😉

17991317_1173229926119372_6760830566200489677_o

Przed rozpoczęciem sezonu każdy wędkarz spędza co najmniej kilka godzin na porządkach w sprzęcie. Segregowanie przynęt to nie tylko drugie po wędkowaniu hobby! Ich przemyślane rozłożenie odpowiednio w pudełkach chroni je przed wzajemnym odbarwianiem i niszczeniem.

Nowa linka główna…

Po intensywnym użytkowaniu należy starą żyłkę zastąpić nową. Należy pamiętać, że żyłka w przeciwieństwie do plecionki posiada pamięć kształtu, co za tym idzie po całym sezonie użytkowania żyłka lubi zamienić się w tzn. „sprężynę”. Świeża żyłka powinna być gładka, nieposkręcana oraz prosta. Wymiana żyłki na nową uchroni nas przed przykrymi niespodziankami – używana żyłka może mieć naruszoną strukturę i ma tendencję do pękania. W przypadku plecionki niekoniecznie zawsze trzeba wymieniać ją na nową. W zależności od częstotliwości użytkowania, często wystarczy przewinąć ją na drugą stronę lub po prostu odciąć kilka metrów, które najbardziej się zużyły – znacząco straciły swoją barwę lub pojawiły się na nich włókna świadczące o strzępieniu.

 

Czy wiecie, że… świeże żyłki oraz plecionki są dostępne w naszej ofercie? Produkty renomowanych firm – Fiume, Shimano, Mikado oraz wiele innych dostępne na wyciągniecie ręki!

Kolekcja naszych plecionek oraz żyłek –> http://www.wedkarski.com/2-zylki-plecionki

plet

Ostry hak…

Niezależnie od tego jaką metoda łowisz – feederem, batem czy spinningiem, podstawą udanego zacięcia oraz skutecznego holu jest mocny i ostry hak. Haki na przyponach oraz haki główek jigowych potrafią na przestrzeni kilku miesięcy użytkowania stracić swoje dawne właściwości. Częste hole potrafią zmiękczyć materiał, który staje się bardziej podatny na odkształcenia, a zaczepy skutecznie pozbawiają nasz hak ostrości. Zatem jeśli tylko zobaczycie oznaki korozji bądź zużycia haka to bezzwłocznie należy go wymienić na nowy. „Każdy łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo” i trzymając się tej dewizy warto pamiętać o najdrobniejszych elementach każdego zestawu! Na zużycie są narażone przede wszystkim kotwice naszych przynęt sztucznych, szczególnie jeśli nie wymienialiśmy ich od kilku sezonów.

Główki Gamakatsu -> http://www.wedkarski.com/79-glowki-jigowe?filter=1&manuf[]=17

Główki Mustad/Dragon -> http://www.wedkarski.com/79-glowki-jigowe?filter=1&sort=0&manuf%5B%5D=2&manuf%5B%5D=15&pricei=&pricea=&af24i=&af24a=&x=54&y=21

Haki Owner, Drennan, Anaconda, Prologic -> http://www.wedkarski.com/11-haczyki-kotwiczki

jig

Aromatyczny zapach…

Ciemnie garaże piwnice czy poddasza to bardzo często stały towarzysz dla naszego sprzętu w sezonie zimowym. Pozostawione w ciemnościach resztki zanęt, atraktory i dipy mogły stracić swój mocny aromat, a co gorsza nabawić się pleśni i grzybów. Bardzo ważnym elementem jest sprawdzenie dat ważności, uchroni nas to przede wszystkim przed sprapraniem sobie łowiska nieświeżą zanętą, które może przynieść nieco odwrotny skutek niż wabienie ryb. Przeglądając nasze sklepowe półki znajdziecie zanętę oraz zapachy dedykowane pod każdy gatunek ryby i najtrudniejsze łowiska: NASZE ZANĘTY I ATRAKTORY

11008614_678443022264734_88509960261567596_o

Ład i porządek w pudełkach

Korzystając z długich zimowych wieczorów pewnie niejednokrotnie przeglądaliście swoje pudełka i robiliście porządki w przynętach spinningowych oraz kulkach proteinowych. To bez wątpienia jedne z najcenniejszych zbiorów w asortymencie każdego wędkarza, ponieważ właśnie te małe produkty przyczyniają się do wędkarskiego sukcesu. Obecnie na rynku wędkarskim dostępne są dziesiątki typów pojemników, które pozwolą nam posegregować skrupulatnie każdy rodzaj przynęty – kulki proteinowe, pellet, woblery, przynęty gumowe, wahadłówki, obrotówki oraz wszystkie pozostałe drobiazgi. W naszej ofercie znajdują się produkty wiodących producentów – Versus, Flambeau, Spro Dragon!

 

Czyste wędki i sprawne kołowrotki

Wędziska i młynki to sprzęt, który bezapelacyjnie musi być w 100% sprawny. Aby taki był należy o niego odpowiednio zadbać. Blanki wędzisk oraz rękojeść należy dokładnie wyczyścić wilgotną ściereczką jeśli zapomnieliście to zrobić jesienią. Resztki zanęt czy brud nie wyglądają estetycznie i bardzo często są ogniskiem pleśni i przykrego zapachu. Kołowrotki należy sprawdzić pod kątem prawidłowego działania, dobrego nawoju linki głównej, a w razie potrzeby oddać je do serwisu według zaleceń producenta celem ich przesmarowania.

11203584_699373740171662_2672925221342297405_o

 

11780040_732463850195984_3428737527053514930_o

Te kilka prostych zabiegów pozwoli nam wejść w nadchodzący sezon z pozytywną energią, która będzie nam towarzyszyć podczas pierwszej wiosennej wyprawy nad wodę! Nasz polska wiosna przyszła do nas bardzo późno, ale w końcu jest! Już za kilka chwil rozpocznie się wiosenne żerowanie białorybu! Mamy nadzieję, że macie wszystko co niezbędne? 😉

Komentarze

  1. Dziękuję za odpowiedź. ☺️cialis

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*