ABC Method Feeder

abc-method-feeder-1

Nie zawsze wędkarstwo karpiowe i klasyczny feeder przynoszą nam zamierzone efekty.
W takich chwilach warto sięgnąć po coś pomiędzy tymi dwiema metodami, czyli bardzo skuteczny method feeder. Zapoznajmy się z nim od samego początku.

Czym jest tytułowy method feeder?

Jest to przybyła kilka lat temu do Polski z Wysp Brytyjskich jedna z technik wędkarstwa gruntowego. Możemy śmiało umiejscowić ją pomiędzy wędkarstwem karpiowym, a klasycznym feederem. Od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowanie, a to za sprawą swojej skuteczności. Dzięki jej użyciu możemy złowić wiele gatunków ryb, począwszy od małych płoci kończąc na kilku, jak nie kilkunastokilogramowych karpiach niezależnie od tego, gdzie łowimy, czy jest to jezioro, rzeka, kanał czy staw.

Jaki sprzęt wybrać?

 • Wędzisko – wiele marek posiada w swoich ofertach wędki stworzone z myślą głównie o method feederze, jednak zwykłe feedery o odpowiednich parametrach również sprawdzą się bardzo dobrze.

  Najlepiej wybrać 2 częściowy model o długości w zależności od indywidualnych upodobań, jednakże zazwyczaj są to krótkie wędziska 270cm-330cm, oczywiście można wybrać dłuższy jednak powyższe długości sprawdzają się najlepiej.

  Ciężar wyrzutowy wędziska jest zależny od kilku czynników – przede wszystkim od tego jakie obciążenie planujemy zastosować oraz na jakie ryby się nastawiamy. Jeśli chcemy mieć uniwersalny kij to wybierzmy taki, który posiada ciężar wyrzutu do 80/100g.

  abc-method-feeder-4

 • Kołowrotek – musi być to średnich rozmiarów, bardzo wytrzymały kręciołek. Najbardziej uniwersalny rozmiar to 3000-4000. Kołowrotek ten powinien cechować się niezawodnym hamulcem, najlepiej przednim bowiem jest on bardziej poręczny podczas holu. Warto zwrócić także uwagę na klips do żyłki na szpuli (służy on do zaznaczania danej odległości podczas rzutu). Nowoczesne modele posiadają często klips, przez którego środek przechodzi żyłka, nie musimy jej odczepiać po zarzucie a branie nie spowoduje zerwania, ponieważ żyłka się uwolni. Kiedy natomiast branie nie nastąpi a chcemy przerzucić zestaw jesteśmy zwolnieni z odmierzania.
  abc-method-feeder-5
 • Linka – jeśli wybraliśmy już wędzisko i kołowrotek to kolejnym elementem jest oczywiście linka. Możemy podzielić je na 2 kategorie – żyłki i plecionki.
  Każda z nich posiada oczywiście wady, jak i zalety.

  1.) Plecionka – przede wszystkim jest bardziej wytrzymała od żyłki, mniej rozciągliwa przez co brania są bardziej zauważalne, jednak bez wprawy możemy raz, dwa poplątać nasz zestaw. Niestety ze względu na swoją małą rozciągliwość nie zawsze wybacza błędy podczas holu.

  2.) Żyłka – ten rodzaj jest zdecydowanie częściej wybierany przez wędkarzy. Istnieje szeroki wachlarz żyłek, jednak ta do method feedera powinna być przede wszystkim mocna i wytrzymała na wszelkiego rodzaju przetarcia (małże i inne skorupiaki wodne lubią czasem bardzo namieszać z naszymi zestawami). Możemy wybrać żyłkę bardziej rozciągliwą, które zniweluje nasze błędy podczas holu i zwiększy szanse na jego sfinalizowanie bez zerwania, mniej rozciągliwa linka będzie natomiast lepiej sygnalizować brania z dużych odległości, jednak mały błąd podczas holu może nas rozdzielić ze zdobyczą na stałe.

  abc-method-feeder-2

  Parametry linki powinniśmy dobierać również adekwatnie do wagi łowionych ryb, jak i rodzaju łowiska (małże, pozwalane drzewa, podwodne przeszkody itd. – powinniśmy wybrać grubszą linkę). Typowe parametry żyłek podczas łowienia na method feedera zaczynają się od około 0,16mm.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*