Bezpieczeństwo karpi

W dzisiejszych czasach każdy dąży do tego, aby łowione przez nas ryby trafiały do swoich naturalnych domów, którymi są rzeki, jeziora, morza. Musimy jednak pamiętać, że ryba powinna wracać do wody w jak najlepszej kondycji. Podczas łowienia karpi dobry podbierak, worek, mata i płyn dezynfekujący rany to podstawa.

Zanim zaczniemy wędkować musimy zdać sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo złowionej przez nas ryby stanowi rzecz nadrzędną. Już od dobrych kilku lat coraz więcej osób popiera zasadę tzw. C&R, czyli catch & release, co po przetłumaczeniu na polski oznacza złów & wypuść. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że samo wypuszczenie ryby to nie wszystko – musimy zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo na brzegu.

 1. Podbieraki. 

  Przed karpiową zasiadką powinniśmy wyposażyć się w specjalistyczny, karpiowy podbierak. Czym taki specjalistyczny różni się od zwyczajnego? Po pierwsze posiada on długą sztycę (zazwyczaj w granicach 180 cm), szerokie ramiona ( przyjęty standard wynosi 100-120 cm), oraz głęboką i miękką siatkę. W przeciwieństwie do innych podbieraków, po podebraniu karpia, bądź innej ryby okazałych rozmiarów nie należy łapać za sztycę i podnosić do góry – w taki sposób połamiemy podbierak. Odpowiednim sposobem przetransportowania ryby na matę, jest wyciągniecie ramion ze specjalnej głowicy i złapanie za siatkę.

 2. Maty.

  Kolejnym, z pewnością najważniejszym elementem jest mata karpiowa. To nic innego, jak rodzaj podkładki wykonanej ze specjalnego materiału, która posiada miękkie wnętrze. Mata służy do odhaczania i odkażania złowionej przez nas sztuki.
  Wyróżniamy ich kilka typów. Zobaczcie sami na poniższych zdjęciach.

  Zdecydowanie jednak do najbezpieczniejszych należą tzw. kołyski, między innymi dlatego, że ryba z niej nie jest w stanie z niej spaść.

 3. Worki do ważenia i przetrzymywania ryb.

  Do ważenia ryb zostały stworzone specjalne worki z miękkiego materiału, które nie uszkodzą karpia podczas ważenia. Czasem musimy przetrzymać okazy w wodzie, podczas brania np. udziału w zawodach. Do tego celu zostały stworzone 2 rodzaje worków – z pływakami, utrzymują one nasz worek przy powierzchni wody, jak również worki bez pływaków. Ten drugi rodzaj pozwala nam przetrzymywać karpia przy samym dnie, co jest szczególnie istotne podczas letnich, upalnych dni.

 4. Środki odkażające.

  Wiele firm posiada w swojej ofercie środki odkażające do ran. Mają one na celu dezynfekcję ran po haku, czy też innych otarć na ciele ryb. Chronią one nasze zdobycze przed wdaniem się infekcji.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie każdej złowionej przez nas ryby, aby wróciła do swojego naturalnego królestwa w jak najlepszej kondycji – nigdy nie wiemy, kiedy przyjdzie okazja do ponownego spotkania z nią.

Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji wyżej opisanych produktów:

PodbierakiPODBIERAK CARP JAXONPODBIERAK INTRO NET MIKADOPODBIERAK CRUZADE 42″ PROLOGICPODBIERAK FIRESTARTER PROLOGIC
MatyMATA DO WYHACZANIA I WAŻENIA RYB MIKADOKOŁYSKA KARPIOWA AK-KZH105 JAXONMATA KARPIOWA JAXONMATA KARPIOWA ECO JAXON
WorkiWOREK NA KARPIE KEEPSACK DAMWOREK KARPIOWY CARP FINE LINE IS14-R702 MIKADOWOREK KARPIOWY CARP SACK PROLOGICPŁYWAJĄCY WOREK DO WAŻENIA NEW GREEN PROLOGICWOREK KARPIOWY ŚREDNI JAXON
Środki dezynfekująceŚRODEK BAKTERIOBÓJCZY FISH AID SPRAY CARP ZOOM

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*