Chod Rig

chod-rig-tytulowe

Łowimy na przeróżnych wodach – bardziej lub mniej zarośniętych. Czasem roślinność wodna nieznacznie nam utrudnia wędkowanie. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi Chod Rig.

Jest to pewien rodzaj zestawu helikopterowego z bardzo krótkim przyponem, dzięki któremu możemy bardzo efektywnie łowić ryby na dużych skupiskach podwodnych roślin, jak również w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z bardzo dużą ilością mułu.

Co to Chod Rig?

Jak większość zestawów karpiowych również i on miał swoje początki na Wyspach Brytyjskich. Najprościej mówiąc jest to rodzaj zestawu helikopterowego. W szczególności taki zestaw sprawdzi się podczas łowienia, gdzie mamy do czynienia z grubą warstwą mułu, jak również gęstą roślinnością – zwykły zestaw w 90% zapadnie się w muł razem z przynętą bądź wleci i zaplącze się o grubą roślinność. W takich momentach tracimy szanse na branie. Chod to eliminuje. Jest to również zestaw, który sprawdzi się tak naprawdę w każdych warunkach, a w szczególności, kiedy planujemy wykonywać rzuty na niemałe dystanse.

Co będzie nam potrzebne do wykonania zestawu?

Możemy kupić gotowy zestaw, który należy jedynie przywiązać do naszej żyłki i założyć przypon wraz z ciężarkiem. Jeśli jednak chodzi o wykonanie jego to potrzebujemy zaledwie kilka akcesoriów – leadcore, bądź fluocarbon, specjalny gumowy stoper, agrafkę do zakładania ciężarka i specjalną gumową ochronkę na nią oraz oczywiście przypon. Przypon w tym przypadku zazwyczaj jest bardzo krótki około 4-6cm wykonany ze sztywnego materiału. Możemy również zakupić gotowe przypony, jest to bardzo wygodne i mamy pewność, że są prawidłowo wykonane.

chod-rig-1chod-rig-2
chod-rig-3chod-rig-4

Jak wykonujemy ten zestaw?

Na około metrowy odcinek fluocarbonu czy też leadcora nakładamy gumowy stoper, następnie nakładamy nasz przypon i drugą częścią stopera blokujemy go. Kolejnym elementem jest zamocowanie na końcu zestawu gumowej ochronki i agrafki. Zestaw mamy gotowy. Na samej górze materiału wykonujemy pętelkę, którą następnie przywiązujemy do naszej żyłki strzałowej, czy też głównej, a na agrafkę zakładamy ciężarek.

Istotną cechą jest umiejscowienie naszego przyponu – sami decydujemy na jakiej wysokości się on znajduje. Jest to uzależnione od wysokości roślin czy głębokości mułu.

Warto pamiętać, że podczas łowienia w roślinności nie powinniśmy zbyt mocno napinać zestawu, ponieważ może on znaleźć się pośród roślin, a założenie swingera dodatkowo to usztywni i przynęta nie wydostanie się stamtąd.

chod-rig-5

Pływające przynęty

Pomyślmy, że zależy nam na tym by przynęta nie zapadła się w wyżej wspomniane podwodne „przeszkody” dlatego zawsze stosujemy przynęty pływające. Najlepiej sprawdzą się kulki pop upy, kolor i smak wybieramy indywidualnie jednak najlepsze notowania mają te w jaskrawych barwach.

Jeśli oczywiście decydujemy się na użycie tego zestawu na twardym dnie, czy tym z delikatną warstwą namułku wtedy możemy śmiało stosować bałwanki. Co to takiego? Jest to nic innego jak pół kulki tonącej i pół pływającej. Taka kombinacja sprawa, że otrzymujemy bardzo neutralnie zachowujący się w wodzie zestaw.

chod-rig-6
chod-rig-7

Gotowy zestaw Chod Rig »

Przypony do Chod Riga »

Akcesoria:

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*