Ciężarki i koszyczki karpiowe – część I

Mogłoby się wydawać, że rodzaj obciążenia naszego zestawu nie ma większego znaczenia, jednak jego odpowiedni dobór jest sprawą kluczową. Jego gramatura, kształt, rodzaj a niekiedy nawet i kolor mają ogromne znaczenie. Wszystko powinniśmy dobierać adekwatnie do tego, jaką metodą i w jakich warunkach wędkujemy oraz oczywiście od rodzaju dna w danym akwenie wodnym.

zdj-tytulowe

Ciężarki centryczne i ciężarki z krętlikiem.
Na samym początku warto podzielić ciężarki na 2 ogólne grupy. Pierwszą z nich stanowią ciężarki centryczne, które często bywają nazywane ciężarkami przelotowymi. W przypadku tego modelu żyłka przechodzi przez ich środek. Wśród nich wyróżniamy zarówno modele polecane do technik rzutowych, jak również do wywózki. Budowa zestawu z zastosowaniem właśnie tego rodzaju obciążenia jest pozbawiona jakichkolwiek elementów bocznych, dzięki czemu ryzyko splątania naszego zestawu jest mniejsze. Sprawdzą się one bardzo dobrze w zarośniętych miejscówkach bowiem łatwiej możemy poderwać je z dna (nie zaplątują się tak w podwodną roślinność). Jak wszystko i one posiadają swoje złe strony – do zmiany ciężarka w większości przypadków musimy demontować cały zestaw, chyba, że z boku ciężarka znajduje się specjalne nacięcie, które umożliwia szybką wymianę.
1
Drugim rodzajem jaki możemy wyróżnić są bez wątpienia bardzo dobrze znane ciężarki z krętlikiem. Stosujemy je zarówno podczas łowienia z tzw. bezpiecznym klipsem, przy użyciu zestawu helikopterowego czy zig riga. Korzystając z bezpiecznego klipsa nie musimy martwić się o zaczepy, bowiem w takiej sytuacji ciężarek się wypnie i nie musimy martwić się o hol.
Na rynku dostępna jest ich bardzo szeroka oferta.
2
Ciężarki rzutowe.
W momencie, kiedy łowimy na niewielkich dystansach kształt czy waga naszego obciążenia nie mają tak kolosalnego znaczenia jak w sytuacjach, kiedy musimy wykonywać rzuty na naprawdę kolosalne odległości. Nie bójmy się korzystania z cięższych ciężarków.
Posiadając wędzisko o krzywej ugięcia 3lbs nie zaleca się stosowania cięższych niż około 95g, zaś 3,5lbs nie więcej niż około 120g.

W tym przypadku kształt ma równie duże znaczenie, do wykonywania dalekich rzutów sprawdzą się te o torpedowanym i wydłużonym kształcie, jak między innymi torpedy, pociski czy cygara. W tych modelach środek ciężkości jest przesunięty jest ku końcowi. Ciężarki o takich kształtach stawiają mniejszy opór w powietrzu, dzięki czemu najdłuższy lot nie jest dla nich problemem.

3

Ciężarki do wywózki.
Decydując się na łowienie z wywózki zazwyczaj wywozimy nasze zestawy w miejsca, które oddalone są niemałą odległość od brzegu. W takich sytuacjach musimy sięgnąć po ciężkie obciążenie niekiedy i nawet 300g. Po tak duże ciężarki sięgamy, kiedy łowimy na bardzo dużych dystansach – lekki ciężarek nie byłby w stanie napiąć tak mocno naszego zestawu. Doskonale wiemy jak istotne jest położenie zestawu, warto więc sięgnąć po płaski ciężarek, który uniemożliwi podwodne przemieszczanie się. Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będą grippa lub grippon. Ciężarki te dodatkowo zakończone są wypustkami, kore sprawiają, że przyczepność naszego zestawu do dna jest większa.
4

Ciężarki centryczne:

https://www.wedkarski.com/ciezarki-olowiane/19543-ciezarek-centryczny-typu-oliwka-z-rurka-tulipan-mikado.html

https://www.wedkarski.com/ciezarki-olowiane/16541-ciezarek-gruntowy-camotex-fox.html

https://www.wedkarski.com/ciezarki-olowiane/19541-plaski-ciezarek-centryczny-wymienny-mikado.html

Ciężarki z krętlikiem:
https://www.wedkarski.com/117-ciezarki-z-kretlikami
Ciężarki rzutowe:
https://www.wedkarski.com/ciezarki-olowiane/12059-ciezarek-dalekiego-zasiegu-mikado.html
Ciężarki do wywózki:
https://www.wedkarski.com/ciezarki-olowiane/22378-ciezarek-sumowy-cat-bomb-black-cat.html

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*