Ekstremalne rzuty

Na takich wodach musimy często łowić daleko od brzegu

Kiedy łowimy na niemałych dystansach możemy wywieźć nasze zestawy za pomocą pontonu czy łódki zdalnie sterowanej. Jednak te rozwiązania nie zawsze są możliwe, ponieważ na wielu łowiskach w Polsce widnieje zakaz używania środków pływających. Co zrobić w takiej sytuacji?

Wędki

Profesjonalne wędki rzutowe to klucz do celnego umiejscowienia naszego zestawu, a co za tym idzie do sukcesu. Czym ten rodzaj różni się od innych wędzisk? Pierwszą widoczną różnicą jest ich długość. Są one znacznie dłuższe od swoich braci. Drugą widoczną gołym okiem różnicą jest wielkość pierwszej przelotki. W „zwykłych” wędziskach średnica przelotki startowej wynosi około 30-40 mm, zaś w tych aż 50 mm. Wbrew pozorom jest to bardzo istotny element naszego wędziska, w szczególności podczas stosowania kołowrotka typu big pit. Małe przelotki często powodują duże opory na żyłce. Szczytówka jest również zazwyczaj wyposażona w specjalną, anty-splątaniową przelotkę. Nie zapomnijmy o sztywności wędki – im sztywniejsza wędka, tym dalej jesteśmy w stanie rzucić (wędki takie zazwyczaj mają 3,5 – 3,75 lbs). Pamiętajmy jednak, że należy nabrać wprawy – sprzęt za nas nie rzuca, jednak bardzo nam to ułatwia.

50 mm przelotka początkowa

Typowe parametry dla wędzisk rzutowych - 13Ft, #,75Lbs

Kołowrotki

Nie jest on tak istotny jak wędzisko, jednak również odgrywa znaczącą rolę. Wzorowane na kołowrotkach surfcastingowych big pity zostały specjalnie stworzone z myślą o dokonywaniu dalekich rzutów. Ich szpula jest wysoka i w miarę płytka. Na rynku dostępne są zarówno z wolnym biegiem, jak i bez niego.

Żyłka

Dobór odpowiedniej linki to jedna z ważniejszych czynności, jaką musimy wykonać. Bowiem rodzaj użytej przez nas żyłki odgrywa bardzo istotną rolę. Im cieńsza żyłka, tym dalej jesteśmy w stanie rzucić. Należy jednak nie zapominać, że karpie należą do masywnych i energicznych podczas holu ryb. Nie polecamy więc stosowania cieńszej niż 0,25mm żyłki. Warto wybrać dobrą jakościowo żyłkę, a na pewno będziemy spokojniej holować okazy.

Żyłka strzałowa

Żyłka główna to nie wszystko. Strzałówka, czyli kilkumetrowy odcinek grubej żyłki przywiązany do linki głównej zapobiega plątaniu, „strzelaniu” żyłki podczas rzutu i utracie zestawu oraz przede wszystkim zmniejsza ryzyko zerwania się rybie przy podbieraniu.

Żyłka strzałowa również chroni nasz zestaw przed małżami, kamieniami i innymi ostrymi podwodnymi przeszkodami.

Ciężarki

Ciężarek to jeden z bardziej istotnych elementów naszego zestawu. Jego ciężar ma kolosalne znaczenie. Warto zaopatrzyć się w duże modele – powyżej 90 g. Możemy śmiało stosować nawet 130 g ciężarki. Jeśli jednak zdecydujemy się używać woreczki PVA warto sięgnąć po troszkę lżejszy model. Równie ważny jest kształt. Możemy używać 120 g ciężarek w kształcie kulki i 100 g ciężarek w kształcie tzw. pocisku. Pomimo mniejszej wagi dalej poleci pocisk ze względu na swój kształt. Ciężarki o wydłużonym kształcie – torpedy, pociski, gruszki itp. są wykonywane specjalnie z myślą o dokonywaniu rzutów na ekstremalne odległości.

Dobry kształt ciężarka do dalekich rzutów

Takim ciężarkiem jesteśmy w stanie zarzucić bardzo daleko

Przypon

Ostatni element naszego zestawu ma bardzo duże znaczenie. Jeśli ulegnie splątaniu podczas lotu będzie mógł leżeć nawet kilkanaście godzin pod wodą bez najmniejszego piknięcia. Musimy więc tak go wykonać, aby podczas dokonywania mocnego wyrzutu nie uległ splątaniu. Nie może być on wykonany z miękkiego materiału ponieważ w 70% jest pewne, że się splącze. Warto sięgnąć po sztywną linkę lub plecionkę w otulinie. Nie zapomnijmy o gumowych rurkach anty-splątaniowych, które mocuje się na krętliku.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*