Jak złowić amura?

Jak złowić amura?

Amury, a dokładniej amury białe, którym poświęcony jest ten tekst są rybami należącymi do rodziny karpiowatych. Bytują one w rzekach nizinnych o wolnym nurcie, obficie porośniętych roślinnością, jak również kanałach, stawach, jeziorach czy starorzeczach. W Polsce możemy spotkać je zarówno w dzikim środowisku, jak i na wielu łowiskach komercyjnych.
Są to ryby odporne na wahania temperatur, niską zawartość tlenu w wodzie (jednak podczas holu walczą one tak intensywnie, że ich organizm jest niekiedy bardzo wykończony, dlatego nie powinniśmy przetrzymywać ich w workach karpiowych), wahania pH, a co ciekawe znoszą one zasolenie nawet do 12 ‰ i dość wysoką zawartość amoniaku.

Tarło w Polsce odbywa się w warunkach sztucznych, zaś w warunkach naturalnych dochodzi do niego w Azji.

zdj-1

Kilka słów o samym gatunku.
Amury białe posiadają wydłużone ciało ze średniej wielkości, bardzo szeroką głową. Ich otwór gębowy z grubymi wargami jest niezbyt duży i umiejscowiony w położeniu półdolnym. Oprócz silnych warg, które służą do rozgniatania pokarmu posiadają one także masywne zęby gardłowe, które ułożone są w 2 rzędach.
Larwy oraz narybek odżywiają się fito i zooplanktonem, natomiast dorosłe osobniki niewielkimi skorupiakami i makrofitami, czyli wodnymi roślinami. W związku z tym ich przewód pokarmowy jest kilkukrotnie wydłużony.

Techniki łowienia.
Amury podobnie jak karpie możemy z powodzeniem łowić przy użyciu zestawu gruntowego (bezpieczny lub z ciężarkiem centrycznym), który zakończony jest przyponem włosowym. Rodzaj przyponu dobieramy w zależności od wielu czynników. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na rodzaj i rozmiar przynęty, typ dna (czy jest ono muliste, pokryte roślinnością, twarde) itd.
Na ogół wiele osób stosuje z powodzeniem przypony z krótkim włosem – zmniejsza to szanse na stratę sprytnej ryby, jednak nie jest to regułą. Stosując włosy normalnej długości również możemy wyholować piękny okaz.
Oprócz wyżej opisanej techniki możemy także je łowić, w szczególności podczas cieplejszych pór roku na Zig Riga. Informacje na temat tego zestawu możecie przeczytać TU –
https://blog.wedkarski.com/zig-rig/

Letnią porą bardzo często możemy obserwować wygrzewające się pod samą powierzchnią amury. W takiej sytuacji warto spróbować złowić je z powierzchni. Na naszej żyłce należy zamocować specjalny pływak polecany do tego rodzaju wędkowania i długi przypon wykonany z jak najmniej widocznego i pływającego materiału. Amury są bardzo płochliwe, dlatego musimy zachowywać się przy tym jak najciszej i najdelikatniej tylko potrafimy, w przeciwnym wypadku bardzo szybko odpłyną.

zdj-2

Przynęty.
W świecie wędkarskim często słyszmy, że amury są zwolennikami słodkich kulek i pelletu, jak truskawka, ananas, morwa, wanilia itd. Jednak te mniej słodkie są również rozchwytywane przez te niemałe ryby, a smaki jak kałamarnica, rak, kryl czy halibut są równie skuteczne, w szczególności możemy się o tym przekonać podczas wędkowania na komercji – wędkarze nęcą tam zarówno słodkimi, jak i śmierdzącymi smakami a, jak widać amurom zasmakowały one na dobre. Oprócz kulek piekielnie skuteczna jest kukurydza – gotowana czy konserwowa, zarówno w naturalnym aromacie i kolorze, jak i ta barwiona i aromatyzowana. Nie można także pominąć orzechów tygrysich, grochu i innych ziaren, a także kawałka chleba podanego na samej powierzchni wody.

zzdj-3

zdj-4

Sprzęt.
W tym przypadku stosujemy dokładnie taki sam sprzęt, jak podczas łowienia karpi.
Łowiąc metodą gruntową z włosem, Zig Rigiem czy Chod Rigiem stosujemy mocniejsze wędziska karpiowe.
Łowiąc z wywózki lepszym wyborem będzie krótsze wędzisko (9-10ft), takim kijem łatwiej się operuje ze środka pływającego oraz podczas holu, natomiast łowiąc z rzutu wskazane jest zastosowanie dłuższej i nieco sztywniejszej wędki. Pozwoli nam to dokonać nawet najdalsze rzuty. Jeśli chcemy posiadać jak najbardziej uniwersalny kij, który sprawdzi się zarówno podczas rzutu czy wywózki długość 12ft będzie słusznym wyborem.
Uzupełnieniem każdej z wyżej opisanych wędek jest oczywiście kołowrotek. Najlepszym wyborem będzie wzorowany na surfcastngowych modelach – big pit. Co prawda big pity zostały one stworzone z myślą o dokonywaniu najdalszych rzutów to również i swoje zastosowanie znalazły podczas łowienia z wywózki. Według własnych upodobań możemy wyposażyć się w model z wolnym biegiem, jak również bez niego.

zdj-5

Wędziska:

https://www.wedkarski.com/wedki/18369-wedka-horizon-x3-fox.html

https://www.wedkarski.com/wedki/18653-wedka-eos-fox.html

https://www.wedkarski.com/wedki/23203-wedka-green-point-carp-supra-3-sec-jaxon.html
Kołowrotki:
https://www.wedkarski.com/kolowrotki/22925-kolowrotek-xtractor-5000-carp-reel-sonik.html

https://www.wedkarski.com/kolowrotki/22853-kolowrotek-avalanche-fast-drag-anaconda.html

https://www.wedkarski.com/kolowrotki/23399-kolowrotek-quick-4-sls-fd-dam.html

Akcesoria:
https://www.wedkarski.com/haczyki-kotwiczki/16549-haczyki-karpiowe-carp-edges-wipe-gape-stright-fox.html

https://www.wedkarski.com/haczyki-kotwiczki/16536-przypon-karpiowy-edges-wide-gape-ready-rig-barbed-fox.html

https://www.wedkarski.com/akcesoria/16997-zig-aligna-fox.html

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*