Jak złowić leszcza?

Jak złowić leszcza?

Leszcze są jednymi z najbardziej popularnych ryb z rodziny karpiowatych zamieszkujących nasze wody. Ich ciało jest pokryte drobnymi łuskami, u mniejszych osobników mają one barwę srebrną, zaś u większych ciemny złotawy kolor. Złowienie mniejszego okazu nie jest trudne, jednak te największe są bardzo ostrożne, a ich złowienie nie należy do najłatwiejszych zadań. Możemy łowić je z powodzeniem przez cały rok jednak teraz mamy najlepsze szanse na spotkanie z grubszym okazem.

zdj-1-zdj-tytulowe

Jakie łowisko wybrać?
Leszcze zamieszkują większość łowisk w Polsce. Ryby te bytują zarówno w wodach stojących jak i wolno płynących. Zazwyczaj zamieszkują one dolne partie wód, gdzie pośród roślinności czy w mule znajdują pożywienie, niewielkie skorupiaki, mięczaki i wszelkiego rodzaju larwy.
O tej porze roku należy ich szukać w głębszych partiach wodnych. Przed przyjazdem nad wodę wskazane będzie wcześniejsze zanęcenie, najlepiej do tego celu użyć zanętę sypką wzbogaconą o elementy o grubszej frakcji, które nie zostaną wyjedzone przez drobnicę.

Jakie smakołyki zastosować?
Wachlarz leszczowych smakołyków jest bardzo szeroki. W zależności od metody jaką wybierzemy możemy je łowić na najbardziej pospolite przynęty jak, białe i czerwone robaki, rosówki, pinkę, kukurydzę i inne ziarna. Oprócz nich z powodzeniem możemy stosować makaron, pellet, kulki tonące, pływające jak i waftersy, czyli kulki o neutralnej wyporności.
Do ulubionych leszczowych smaków możemy zaliczyć melasę, piernik, karmel, cynamon, anyż, wanilię, goździki, truskawkę oraz czosnek. To właśnie tych aromatów możemy używać do wzmocnienia aromatu tego co znajdzie się na haczyku czy włosie.

2 3 4 5

Techniki połowu.
Ryby te możemy łowić zarówno na odległościówkę, feedera, method feedera, a nawet przy użyciu zestawów karpiowych.
Łowiąc metodą odległościową przygotowanie naszego zestawu nie jest skomplikowane. Musimy wyposażyć się w spławiki, najlepiej typu waggler z własnym dociążeniem – takim spławikiem jesteśmy w stanie dokonać rzuty na niemały dystans, niewielki krętlik z agrafką – do szybkiej wymiany spławików, stoper – najlepiej nitkowy, który będzie bezproblemowo przechodził przez niewielkie przelotki, krętlik oraz haczyk z przyponem, którego wielkość dobieramy adekwatnie do rozmiaru przynęty. Leszczowe branie na spławik jest specyficzne – spławik zaczyna iść ku górze i kładzie się na wodzie.
Więcej na temat sprzętu do połowu na spławik znajdziemy tu – https://blog.wedkarski.com/zabawa-ze-splawikiem/

Kiedy zdecydujemy się na połów na feedera musimy wyposażyć się w wędkę z drgającą szczytówką, która będzie sygnalizować nasze brania. Oprócz tego potrzebny nam kołowrotek, najlepiej sprawdzą się modele w rozmiarze 3000 lub 4000 z nawiniętą żyłką główną w przedziale 0,20 – 0,22. W tym przypadku możemy stworzyć klasyczny zestaw, na żyłkę główną nawlekamy rurkę antysplątaniową z koszyczkiem zanętowym, następnie zakładamy stoper gumowy i przywiązujemy krętlik z przyponem.
O odpowiednim przygotowaniu zestawu do method feedera dowiemy się z linku https://blog.wedkarski.com/zestawy-koncowe-method-feedera/

Leszcze także możemy łowić przy użyciu zestawów karpiowych, do tego celu należy wyposażyć się w wędki i kołowrotki karpiowe. Wykonanie takiego zestawu nie jest skomplikowane – do żyłki głównej w przedziale 0,28 – 0,30mm, można, lecz nie trzeba przywiązać grubszy przypon strzałowy, jeśli nie posiadamy umiejętności rzutowych uniemożliwi on zerwanie zestawu podczas rzutu. Kolejnym krokiem jest przywiązanie leadcore, który „przytuli” nasz zestaw do dna. Możemy wykorzystać leadcore z bezpiecznym klipsem, na który założymy ciężarek, bądź skorzystamy z ciężarka centrycznego, przez który przejdzie nasz leadcore. Ostatnim elementem jest założenie przyponu z włosem, jego rodzaj jest zależny od tego jaką przynętę stosujemy.

6

Smakołyki leszczowe –

https://www.wedkarski.com/zanety-przynety/7777-zaneta-serii-magnetic-lorpio.html

https://www.wedkarski.com/zanety-przynety/6372-zaneta-giant-traper.html
https://www.wedkarski.com/zanety-przynety/18313-kukurydza-zapachowa-slodka-traper.html
https://www.wedkarski.com/zanety-przynety/5571-melasa-traper.html

Akcesoria –

https://www.wedkarski.com/splawiki-sygnalizatory/9078-splawik-203-60-expert.html

https://www.wedkarski.com/splawiki-sygnalizatory/9077-splawik-203-56-expert.html


https://www.wedkarski.com/haczyki-kotwiczki/21775-haczyki-booklet-bream-2210r-czerwone-gamakatsu.html

https://www.wedkarski.com/haczyki-kotwiczki/11425-haczyki-z-przyponem-fluorocarbon-tomaru-leszcz-kamatsu.html

Wędki i kołowrotki –
https://www.wedkarski.com/wedki/17583-wedka-aqualite-xh-feeder-daiwa.html

https://www.wedkarski.com/wedki/15781-wedka-zaffira-carp-jaxon.html

https://www.wedkarski.com/wedki/18214-wedka-megabaits-tactix-match-dragon.html

https://www.wedkarski.com/kolowrotki/11640-kolowrotek-pitcor-5pif-cormoran.html

https://www.wedkarski.com/kolowrotki/19983-kolowrotek-quick-3-sls-dam.html

https://www.wedkarski.com/kolowrotki/20019-kolowrotek-carbonite-match-okuma.html

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*