Jaka wędka na karpia? – część I

Wiele osób wychodzi z założenia, że sprzęt nie łowi za nas ryb, jednak chyba każdy się zgodzi, że odpowiednio dobrany bardzo nam przy tym pomaga. Czym powinniśmy się kierować podczas zakupu wędziska karpiowego? Na co warto zwrócić uwagę? O czym nas informują nietypowe oznaczenia na blanku? Jaka wędka na karpia jest najlepsza?
Odpowiedź na wszystkie nurtujące Was pytania znajdziecie w poniższym tekście.

 Wędka karpiowa z kołowrotkiem

Sposób łowienia

Przed zakupem wymarzonych wędek musimy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań; Planujemy łowić stacjonarnie – z rzutu? A może będzie to wywózka?
Czy aktywne wędkarstwo karpiowe także nas interesuje – tzw. stalking / łowienie z podchodu?
W jakich akwenach planujemy łowić – czy będzie to miejsce z dużą ilością podwodnych przeszkód? A może woda bez żadnych zaczepów?
Kiedy odpowiemy sobie na te krótkie pytania krąg się zawęża. Wędki, które polecane są do wywózki niestety nie sprawdzą się w 100% podczas rzutu, tak samo jak one nie nadają się do stalkingu.

łowienie karpi
Zasady są bardzo proste:

  • Delikatniejsze wędziska stosujemy na wodach mniejszych z małą, bądź zerową ilością zaczepów.
  • Kiedy łowimy na wodach dużych i trudnych technicznie, gdzie musimy łowić daleko od brzegu polecamy zastosowanie mocniejszego sprzętu.
  • Do dokonywania ekstremalnych rzutów polecamy wędziska dłuższe – 13ft.
  • Do dokonania dobrego rzutu potrzebna jest odpowiednia technika, nieprawdą jest, że niższe osoby dokonują bliższe rzuty w przeciwieństwie do osób wysokich.

wedka na karpia

Długość wędki karpiowej

Tutaj wielu początkujących karpiarzy może się zdziwić, bowiem długości wędek podawane są w stopach angielskich (ang. foot, skrót – ft, symbol ‘), kiedy długości wędek od innych metod wędkarskich podawane są zazwyczaj w centymetrach.
Zdecydowanie, najczęściej kupowane są wędki o długości 12ft, czyli w około 360cm. Długość ta jest stosowana z powodzeniem od lat 60. Wędki dłuższe, 13ft ˜ 390cm pojawiły się na rynku znacznie później.
Pierwsze z nich, czyli te krótsze są bardziej uniwersalne – sprawdzają się podczas dokonywania niedalekich rzutów oraz wywózek. Natomiast te dłuższe są najlepszym rozwiązaniem podczas dokonywania najdalszych rzutów, podczas wywózki są one niewygodne – szczególnie kiedy łowimy z łódki/ pontonu, manewrowanie tak długą wędką jest bardzo nieporęczne.

wedka-intro-carp-ii-mikado

Krzywa ugięcia

Tutaj pojawia się kolejne nowe pojęcie – krzywa ugięcia. Podawana jest ona w funtach (ang. pound, skrót – lbs). Często bywa mylona z ciężarem wyrzutu, jednak jest to wartość obciążenia pod którą szczytówka oraz dolnik wędziska tworzą kąt 90°.

Najpopularniejsze krzywe ugięcia

  • 2,5 – 2,75lbs – wędki o takiej krzywej ugięcia są dosyć „miękkie”. Zastosowanie takiego wędziska jest dobrym wyborem podczas połowu na niewielkich akwenach bez podwodnych przeszkód. Hol na takim sprzęcie zagwarantuje nam wiele emocji – czuć każdy, nawet najmniejszy ruch ryby.
  • 3lbs – najbardziej uniwersalna krzywa ugięcia. Sprawdzi się w większości przypadków, a wody z zaczepami nie są dla niej problemem. Ten parametr daje nam pewien „zapas mocy”.
  • 3,5lbs 3,75lbs – taką krzywą ugięcia stosujemy na cięższych wodach oraz w miejscach, gdzie musimy posłać nasze zestawy na niemałe dystanse a wywózka jest zabroniona.

wędka karpiowa 3-częściowa

Rodzaje wędzisk karpiowych

Najczęściej spotykane są wędki 3 oraz 2-składowe. Czasem możemy natrafić także na modele teleskopowe. Wędki 3-składowe są bardzo poręczne po złożeniu i bardzo wygodne w transporcie, jednak wpływa to na ich moc – są delikatniejsze. 2-częściowe modele niestety często są problematyczne w transporcie jednak szybko rekompensują nam to nad wodą. Teleskopy polecane są dla osób, które łowią rzadko a ich zdobycze nie należą do tych rekordowych.

teleskopowa wędka karpiowaDo najczęściej wybieranych przez wędkarzy modeli należą:

Anaconda Undercover 50 360/3lb, 3 częściowa,

Sonik Vaderx RS Carp Rod 365/3,5lb, 2 częściowa,

Prologic C-SERIES AB 360/3,5lb, 3 częściowa,

Mikado Intro Carp II 360/3lb, 3 częsciowa.

Wędki karpiowe w naszym sklepie internetowym znajdziecie TU

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*