Karpiowa wywózka

karpiowa-wywozka-zdj-tytulowe

Karpie z powodzeniem możemy łowić na przeróżnych wodach – rzekach, jeziorach, stawach czy kanałach. Czasem łowimy je na niewielkich, bo zaledwie 5 metrowych dystansach, niekiedy jest to zaledwie kilka centymetrów od brzegu. W takich sytuacjach jesteśmy stanie łowić z rzutu. Co natomiast zrobić, kiedy jesteśmy zmuszeni szukać ryb na większych, nawet 300 metrowych odległościach. Niestety nikt nie jest w stanie zarzucić wędką na tą odległość. W takiej sytuacji warto łowić na tak zwaną wywózkę.

Karpiowa wywózka to nic innego jak wywożenie gotowego zestawu w dane miejsce. Można to zrobić za pomocą łódki, pontonu czy zdalnie sterowanej łodzi.

Kiedy warto wybrać taki sposób łowienia?

Przede wszystkim taki sposób łowienia wybieramy, kiedy musimy łowić na takich odległościach, na które nie jesteśmy w stanie zarzucić za pomocą wędki.

Jednak, kiedy łowimy pośród drzew, trzcin, czy innej roślinności, która uniemożliwia nam zarzucenie środek pływający jest rewelacyjnym rozwiązaniem. W przeciwnym wypadku mamy duże prawdopodobieństwo, że nasz zastaw zamiast polecieć do wody wyląduje na gałęzi drzewa.

karpiowa-wywozka-1

Różnice w sprzęcie?

 • Wędzisko – o ile podczas rzutowego łowienia staramy się wybierać dłuższe kije tutaj nie znalazły one w ogóle zastosowania. Znacznie wygodniejsze są krótsze wędki w przedziale od 9ft do 11ft. Dlaczego? Krótszy kij jest bardziej poręczny do posługiwania się nim na łodzi, jak również holowania ze środka pływającego.
 • Linka – kiedy łowimy z wywózki na niewielkich odległościach możemy z powodzeniem stosować żyłki karpiowe. Kiedy jednak będziemy łowić na wielkich zbiornikach zaporowych, gdzie będziemy zmuszeni wywieźć zestaw na kilkaset metrów – w takiej sytuacji mielibyśmy brania co kilka minut, ponieważ żyłka jest bardzo rozciągliwa i nie naprężymy jej tak mocno jak plecionki. W takiej sytuacji warto więc sięgnąć po plecionkę. Warto jednak pamiętać, że nie jest on rozciągliwa i podczas dużych wiatrów nasze zestawy mogą zostać przesunięte. Najlepiej sprawdzą się te w przedziale od 0,18mm do 0,25mm.
 • Ciężarki – o ile na mniejszych dystansach jego kształt nie ma większego znaczenia to na większych wygląda to zupełnie inaczej. Łowiąc na 200 metrach, wzwyż warto wybrać płaskie obciążenie, takie które będzie przylegać do dna. Bardzo fajnym patentem jest stosowanie kamieni, które mocuje się do gumki podłączonej do bezpiecznego klipsa. Podczas brania kamień wypadnie z gumki i nie zanieczyści wody, a hol staje się wygodniejszy. Pamiętajmy również o odpowiedniej wadze naszego ciężarka, czasem może wynieść ona nawet grubo ponad 200g.
 • Oznaczanie miejscówki – kiedy za pomocą echosondy znajdziemy interesujące miejsce warto dobrze je oznaczyć abyśmy bez problemu mogli je namierzyć o każdej porze dnia i nocy. W tym celu powinniśmy wyposażyć się w markery – tzw. H – markery, jak również te w kształcie tyczki. Warto zapłacić troszkę więcej i wybrać te, które świecą po zmroku – ciemność nie będziemy dla nas problemem do namierzenia naszej miejscówki.

karpiowa-wywozka-2

Środki pływające

 • Łódka zdalnie sterowana – jest to jeden z najczęściej wybieranych środków pływania przez wędkarzy. Wiele modeli posiada wbudowaną echosondę z GPS’em. Nie musimy wchodzić na łódź czy ponton by wywieźć nasz zestaw – sterujemy z brzegu. Zdalny model zmieści się w bagażniku każdego auta i nie wymaga pompowania. Idealnie się więc sprawdzi podczas szybkich zasiadek.
  karpiowa-wywozka-3
 • Łódka – stosowane są w wędkarstwie od lat, również w tym karpiowym znalazły grono zwolenników – są jednak coraz częściej wypierane przez zdane modele czy pontony.
 • Pontony – te stosowane w obecnych czasach są wykonane z bardzo dobrych, grubych materiałów dzięki czemu nie musimy obawiać się, że na środku jeziora wpadniemy do wody po tym jak niechcący ostrze haka wbije się w jedną ze ścianek – ponieważ się to nie stanie. Ten rodzaj środka pływającego jest również bardzo mobilny – przed napompowaniem zajmuje niewiele miejsce, a do jego transportu nie potrzebna nam przyczepka.
  karpiowa-wywozka-4
 • Kapok – ludzkie życie jest bezcenne, należy zatem pamiętać o własnej ochronie. Kapok zajmuje niewiele miejsca a w kryzysowej sytuacji jest w stanie ocalić nasze życie. Wiele firm wędkarskich posiada je w swojej ofercie.
  karpiowa-wywozka-5

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*