Mobilne karpie, cz. II.

W ciągu ostatnich lat karpiowy stalking stał się jednym z najbardziej popularnych sposobów łowienia cyprinusów.
W co się wyposażyć, jak skonstruować zestaw i gdzie wybrać się w poszukiwaniu pięknych karpi? Zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią tekstu, w której zaprezentujemy mobilny styl łowienia tych ryb.

 1. Kukurydza konserwowa
  Niewielka puszka klasycznej kukurydzy konserwowej, którą zakupimy w każdym sklepie spożywczym jest niezastąpioną zarówno przynęta, jak i zanętą podczas szybkich wypadów nad wodę. Pojedyncze ziarenko lub kilka założyć możemy bezpośrednio na hak jak również na włos. Stosując jednak pojedynczy wariant lepszym wyborem będzie założenie bezpośrednio na hak, bowiem wszędobylska drobnica może ściągnąć naszą przynętę z włosa w błyskawicznym tempie.

  1

 1. Lornetka bądź luneta
  Zazwyczaj do tego sposobu łowienia karpi wybiera się niewielkie i niegłębokie akweny jednak ten przyrząd optyczny umożliwi nam obuoczną obserwację odległych obiektów w bardzo szybkim tempie. Zaoszczędzimy dzięki temu sporo cennego czasu.

  2

 1. Larwy muchy plujki
  Białe robaki są jedną z najbardziej popularnych przynęt wędkarskich. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów stanowią one apetyczną przynętę dla wybrednych cyprinusów, w szczególności na wodach, na których karpie nie znają kulek lub pelletu. Z powodzeniem możemy stosować żywe larwy, jak również te w słoikach w specjalnej zalewie czy też mrożone.

  3

 1. Przybrzeżne krzaki
  Wiele osób omija tego typu miejsca, jednak jest to ogromny błąd. To właśnie tam bardzo często bytują karpie. Łowiąc w niewielkiej odległości od brzegu wystarczy nam zaledwie nieduży odcinek materiału przyponowego z haczykiem i przynętą. Tak prosty zestaw zmniejsza ryzyko zaplątania się.
 1. Ograniczony bagaż
  Decydując się na łowienie z podchodu powinniśmy być jak najbardziej mobilni, wizualnie musimy przypominać spinningistę. Oprócz wędki i kołowrotka niezbędna jest mała mata, podbierak, plecak bądź torba, kilka smakołyków i akcesoriów do montażu zestawu.


4

5

 1. Krótka i wytrzymała wędka
  Karpiówki zazwyczaj kojarzą się z masywnymi i długimi wędziskami. Tym razem jednak trafnym wyborem będzie krótka (6-10ft), lecz wytrzymała wędka. Taka długość kija daje nam możliwość wędkowania w najtrudniej dostępnych miejscach oraz jest bardzo poręczna, co jest wielkim atutem podczas przedzierania się choćby pomiędzy krzakami.
 1. Lekki kołowrotek
  Standardowe kołowrotki do stacjonarnego wędkowania zazwyczaj nie są najlżejsze. Po kilku godzinach noszenia i ciągłego trzymania takiego młynka wraz z wędką w ręce nie będzie niczym przyjemnym. Warto więc sięgnąć po mały i lekki kołowrotek. Może być on nawet zapożyczony z naszego spinningowego arsenału.
  6

Komentarze

 1. Super artykuł 🙂

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*