Mobilne karpie, cz. I.

Wędkarstwo karpiowe w większej mierze kojarzy się z ciężkim, stacjonarnym sposobem wędkowania. Czy można jednak efektywnie łowić cyprinusy bez konieczności pakowania ton sprzętu, godzin rozpakowywania, składania, nęcenia i zarzucania, czy też wywożenia zestawów? Oczywiście, że tak.

zdj-1
Stalking.
Karpiowy stalking to nic innego, jak łowienie z podchodu. Podczas tego sposobu wędkowania jesteśmy w ciągłym ruchu, aktywnie szukamy karpi, przemieszczając się po akwenie.
Bardzo często możemy natrafić na całe stada wygrzewających się ryb na płyciznach, jednakże nie są to jedyne miejsca, gdzie mamy szansę na spotkanie z tymi niesamowitymi rybami.

Co przyda nam się podczas takiego sposobu wędkowania?

 1. Okulary polaryzacyjne
  Dobre okulary polaryzacyjne bez wątpienia należą do najważniejszych elementów naszego wyposażenia. Chronią one nasze oczy nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale przede wszystkim jesteśmy w stanie dzięki nim zaobserwować ryby, które niekiedy są „niewidoczne” gołym okiem.

  2

 2. Pływający pellet
  Podczas łowienia z powierzchni warto wyposażyć się w pływający pellet. Kilka sztuk podrzuconych w okolicę naszego zestawu może przyciągnąć karpie żerujące przy powierzchni wody. Niektóre z niech nadają się także do bezpośredniego podania na haczyku.

  zdj-3

 3. Chleb
  Kawałek skórki od chleba bądź miąższ to bez wątpienia jedne ze starszych, jednak nadal bardzo skutecznych przynęt. Chleb możemy zamocować bezpośrednio na haku, jak również w specjalnej gumce. Umieszczenie przynęty w gumce daje nam pewność, że podczas wykonywania najdalszego rzutu chleb nie zsunie się i nadal będzie zajmował swoje miejsce.

zdj-4

 1. Kula wodna
  Kule wodne to pływaki przeznaczone do łowienia karpi żerujących przy powierzchni wody. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo ich rodzajów, jednak wszystkie z nich mają takie samo zastosowanie. Warto pamiętać, że ich waga może być regulowana poprzez napełnienie kuli wodą. Ich kształt sprawia, że są one delikatnie zanurzone w wodzie, a ich przezroczysta barwa nie odstrasza ostrożnych karpi.

zdj-5

 1. Małe haczyki
  Podczas klasycznego, stacjonarnego wędkowania stosujemy przypony z włosem z użyciem niemałych haczyków. Podczas stalkingu warto wyposażyć się w bardzo ostre, wytrzymałe a co najważniejsze nieduże haczyki, w rozmiarach 6-8.
  Zaprezentowanie niewielkiej przynęty w ten sposób będzie znacznie bardziej atrakcyjne dla niejednego karpia.

zdj-6

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*