Na wagglera z pelletem

Z roku na rok w Polsce coraz bardziej popularne stają się techniki, które zostały zapoczątkowane przez angielskich wędkarzy. Jednym z takich patentów, który przybył do nas z Wysp Brytyjskich jest łowienie karpi i innych ryb z tej rodziny z użyciem spławika i pelletu.

Specjalny spławik – pellet waggler, został tak skonstruowany, aby dźwięk w którym wpada do wody przypominał odgłos wpadającego pelletu. Ten sposób łowienia zyskał uznanie podczas wędkowania przede wszystkim na wodach komercyjnych, choć z biegiem czasu staje się on coraz bardziej skuteczny na ogólnodostępnych łowiskach. Istotnym elementem podczas takiego łowienia jest stałe donęcanie z procy niewielką ilością pelletu, najlepiej takiego jaki znajduje się na końcu naszego zestawu. Kolejną istotną czynnością jaką powinniśmy wykonywać jest delikatne podkręcanie, czy też podszarpywanie zestawu tak by nasza przynęta wyglądała na opadającą. Najczęściej pojawiają się brania w fazie opadania pelletu po zarzucie, lub podczas podkręcania zestawu.

Z pelletem na spławik?

Tytułowy pellet jest bardzo dobrze znany przez wędkarzy, i nie są to tylko karpiarze. Znalazł on zastosowanie w wędkarstwie feederowym, sumowym, method feederze, oraz jak widać również podczas łowienia na spławik.

Co to pellet?

Jest to nic innego, jak rodzaj zanęty/ przynęty przypominającej kształtem walce w różnych rozmiarach. Począwszy od malutkich (1mm – pellet zanętowy), kończąc na olbrzymich (30mm sumowych). Rodzinę pelletów możemy podzielić na kilka grup – miękkie (tzw. jelly pellets) i twarde, z dziurką i bez niej, przynętowe i zanętowe. W ofercie naszego sklepu znajdziecie każdy z wyżej opisanych typów, w różnych rozmiarach, kolorach i aromatach.

Jaki sprzęt wybrać?

Do takiego typu wędkowania potrzebujemy nie za długie wędzisko, musi być ono natomiast niesłychanie mocne i sprężyste. Ponieważ brania są bardzo energiczne. Jego długość może wynieść w granicach 3 metrów – jak dobrze wiemy, każdy dobiera długość indywidualnie do własnych potrzeb.

Do uzupełnienia takiego zestawu powinniśmy użyć kołowrotek, najlepiej matchowy. Rozmiar 3000 powinien się sprawdzić idealnie. Oczywiście, na kołowrotek należy nawinąć żyłkę – jej grubość jest zależna od tego na jaką wielkość ryb się nastawiamy. Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie nawinięcie żyłki w przedziale 0,16-0,18mm.

Jak zbudować zestaw?

Budowa takiego zestawu jest bardzo prosta. Na żyłkę główną nawlekamy gumowy stoper, następnie łącznik lub agrafkę z krętlikiem i ponownie gumowy stoper. Na końcu zakładamy krętlik, do którego mocujemy przypon ze specjalną gumką do zamocowania naszego pelletu. Tak wykonany zestaw jest gotowy do użycia.

Jak łowić?

Po zarzuceniu naszego zestawu bardzo ważne jest regularne donęcanie pelletem, nie przesadzajmy jednak z jego ilością – kilka ziarenek w zupełności wystarczy. Jeśli nie zaobserwujemy brania należy delikatnie podkręcić nasz zestaw, bądź lekko podszarpywać. W ten sposób sprawimy, że nasz pellet będzie wyglądał jak opadający i na pewno zaintryguje niejednego karpia do ataku.

Nasze propozycje sprzętowe do pellet waggler:

WędkaDAIWA EXCELER FLOAT
KołowrotekDAIWA NINJA MATCH & FEEDER LT
ŻyłkaDRAGON SPECIALIST PRO MATCH&FEEDER
PrzyponyMETHOD BANDIT CARP FEEDER DRENNAN
SpławikLOADED PELLET WAGGLER DRENNAN

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*