Okoniowy drop-shot

Metoda ta przywędrowała do nas zagranicy i jej grono zwolenników stale się powiększa. Trudno się dziwić, ponieważ bywa niezwykle skuteczna w określonych warunkach. Swoją skuteczność udowadnia przede wszystkim późną jesienią i na początku wiosny, gdy drapieżniki nie są jeszcze skore do agresywnego i intensywnego żerowania. Bezapelacyjnie największą zaletą tej metody jest długa prezentacja przynęty w jednym miejscu. Kwiecień i maj to niemal idealny okres w którym warto przeprosić się z tradycyjną główką jigową na korzyść drop shota. Jest to metoda niezwykle uniwersalna, ponieważ łowić nią można zarówno z łodzi jak i brzegu, na płytkich jak i głębokich wodach przy wykorzystaniu szerokiej gamy przynęt dedykowanych nie tylko okoniom!

Budowa zestawu

Zbudowanie gotowego do łowienia zestawu nie powinno zając więcej niż kilka minut – linka główna w postaci żyłki lub plecionki, dedykowany haczyk, obciążenie oraz oczywiście przynęta… i jesteśmy gotowi. Najważniejszym elementem zestawu jest haczyk, który powinien być ustawiony pod kątem 90 stopni względem dna, co umożliwi najbardziej naturalną prezentację przynęty.

dsss

Ciężarek

Konstrukcja ciężarka dropshotowego jest bardzo prosta – obciążenie główne najczęściej spotykane jest w kształcie kulki z wydłużonym oczkiem krętlika, które pozwala nam zablokować linkę główną w wybranym przez siebie miejscu – dzięki temu możemy dowolnie regulować głębokość na jakiej nasza przynęta będzie pracować. W zależności od potrzeb zastosować możemy ciężarki od kilku do nawet kilkudziesięciu gramów.

Ciężarki drop shotowe: http://www.wedkarski.com/ciezarki-olowiane/6170-ciezarek-drop-shot-cp-ds-jaxon.html

Haczyk

Chociaż na rynku wędkarskim są dziesiątki haczyków o różnej konstrukcji jedno jest pewne – musi być dostosowany do wielkości przynęty. Rodzaj wabika jaki zastosujemy też po części sugeruje jaki typ haczyka użyć – są haki offsetowe jak i zwykłe, proste, wykrzywione.

Przynęty

Tutaj rozpoczyna się prawdziwa magia – spectrum przynęt drop shotowych jest bardzo szerokie i stale rośnie. Jedną cechą, która łączy większość tych przynęt jest to, że swoim wyglądem nawiązują do naturalnych żyjątek – ochotki, czerwonych robaków, rosówek, pijawek czy małego narybku. Przynęty te pozbawione są kopyta czy twisterowego ogonka – najczęściej ogon mają bardzo smukły i płaski, więc będą pracować bardzo drobno przy najdelikatniejszych ruchach szczytówki. Przeważnie są to przynęty nieduże, ponieważ dropshot służy łowieniu ryb leniwych, a te zawsze znajdą w sobie trochę miejsca na mała przekąskę. Bardzo dużym powodzeniem wśród wędkarskiej opinii cieszą się kolory naturalne – czerwone, brązowe oraz kultowy już motor oil. Jednak my zgodnie twierdzimy, że od każdej reguły są odstępstwa i warto mieć w pudełku coś co znacznie wyłamuje się ponad przyjęte standardy 😉

img_0896

Imitacje gum takie jak BloodTeez i MegaTeez świetnie sprawdzają się w metodzie drop shot. Bardzo miękki materiał pracuje już przy najdelikatniejszych ruchach nadgarstka. Dodatkowo MegaTeez’em można łowić również przy wykorzystaniu tradycyjnej główki!

Spis bardzo skutecznych przynęt okoniowych:

Mikado Saira http://www.wedkarski.com/przynety-sztuczne/11571-przyneta-saira-mikado.html

Doiyo Blaze Neiru Tail http://www.wedkarski.com/przynety-sztuczne/16058-przynety-doiyo-blaze-neiru-tail-iron-claw.html

Reins AJI RANGER http://www.wedkarski.com/przynety-sztuczne/15388-aji-ringer-victory-reins.html

Needl Realfry http://www.wedkarski.com/przynety-sztuczne/13584-przyneta-needl-realfry-bait-breath.html

Keitech Easy DropShot http://www.wedkarski.com/przynety-sztuczne/12939-guma-dropshot-easy-shaker-keitech.html

Metoda prowadzenia przynęty

Z całą pewnością jest to metoda dla wędkarzy cierpliwych i dokładnych. Nie ma tutaj miejsca na agresywne jigowanie czy jednostajne zwijanie. Po zarzuceniu zestawu do wody należy poczekać aż ten osiągnie pułap dna, napiąć cały zestaw i delikatnie zagrać szczytówką – kilka subtelnych ruchów w górę i dół, po czym można wykonać jeden lub dwa obroty korbką. Całość prezentacji przynęty skupia się na tym, aby zagrać gumą długo w jednym miejscu i powoli penetrować łowisko delikatnymi ruchami z nadgarstka – całość przypomina podlodową zabawę z mormyszką.

 

30815904_2050565021869774_6849987695728644570_o

Drop shot to bardzo wciągająca metoda! Bywa skuteczna nie tylko na okonie – białoryb w postaci leszczy, płoci czy nawet karpi i linów również nie pogardzi unoszącą się nad dnę przynętą imitującą ich najsmaczniejszy pokarm. Jest to metoda, którą z całego serca polecamy fanom lekkich odmian spinningu, gdzie każda ryba przynosi mnóstwo frajdy i radości.

Komentarze

  1. Tekst reklamowy, a nie wprowadzający do łowienia z bocznym trokiem czy też klasycznym drop shotem. Brak rysunków, budowy zestawu itd.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*