Przewodnik po przyponach spinningowych

Jesienią wielu spinningistów wyczekuje brania sezonu lub nawet życia. Każda jesień to nowe doświadczenia i wyzwania, a także większe ryby na które się nastawiamy. Dla większości jest to najciekawszy okres w całorocznym sezonie wędkarskim i wielu pokłada w nim bardzo duże nadzieje. Jednak spinningiści, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z drapieżnikami dość często popełniają błędy, które mogą spłatać im smutną niespodziankę nad wodą i pozbawić ich tak długo wyczekiwanej zdobyczy. W asortymencie naszego sklepu znajdziecie wszystko co niezbędne podczas jesiennych wypraw, jednak w poniższym materiale pod lupę weźmiemy tylko jeden produkt – przypony spinningowe. Różne długości, wytrzymałości, i przede wszystkim materiały. Jaki przypon na szczupaki, jaki do trollingu czy przypon przeszkadza rybom? Fakty i mity zderzymy z rzeczywistością i przedstawimy Wam rozwiązania z których będziecie mogli skorzystać już podczas najbliższej wyprawy wędkarskiej!
Jednak po co w ogóle stosujemy przypony? Główną zaletą przyponu spinningowego jest jego wytrzymałość na zęby szczupaka. Każda plecionka i żyłka po kilku sekundach walki z ostrymi jak brzytwa szczupakowymy zębami podda się, a my stracimy rybę i przynętę. Niezależnie od materiału bazowego – czy będzie to wolfram, drug czy inny metalopochodny materiał – nasz przypon wytrzyma starcie z każdym szczupakiem. Drugą zaletą stosowania przyponów jest ochrona naszej linki głównej przed przydennymi zawadami – kamienie czy ostre muszle potrafią sukcesywnie niszczyć naszą plecionkę.
Podczas łowienia okoni przyjęło się stwierdzenie, że nie zakładamy przyponu. Ma to wiele zalet, które przewyższają wady. Przede wszystkim w naszym kraju przeważnie łowi się okonie przy użyciu niewielkich, kilkucentrymetrowych przynęt. Przypon zakłóci pracę takiej przynęty i nie pozwoli nam na wykorzystanie jej pełnego potencjału. Drugą kwestią przemawiającą za niestosowaniem przyponów na okonie jest to, że okoń nie ma ostrych zębów, które są w stanie przeciąć naszą linkę. Trzecim i ostatnim argumentem, którym się podeprzemy przeciwko stosowaniu przyponów na okonie jest ich widoczność w wodzie, a jak wiadomo okonie są dobrymi wzrokowcami. W jakich przypadkach stosować przypon na okonie? Przede wszystkim na wodach na których występuje duża populacja szczupaka i często staje się on przyłowem, a drugą sytuacją jest selektywne łowienie dużych okonie przy użyciu kilkunastrocentymetrowych przynęt – okoniowi przypon nie będzie przeszkadzał, a jednocześnie będziemy bezpieczni gdy nagle szczupak zacznie interesować się naszą przynętą. Oczywiście warto wspomnieć tutaj o przyponach wykonanych z fluorocarbonu – materiału przeźroczystego i wytrzymalszego od standardowej żyłki i plecionki. Przypon z fluorocarbonu nie jest w 100% odporny na zęby szczupaków, jednak dzięki swojej podwyższonej wytrzymałości da nam szanse podczas walki.
Znalezione obrazy dla zapytania dragon light przypon
Znalezione obrazy dla zapytania dragon fluorocarbon
Z kolei łowiąc szczupaki przypon jest wręcz obowiązkowy! Setki ostrych jak brzytwa zębów bez problemu radzą sobie z pochwyceniem małej zwinnej rybki i bez problemu poradzą sobie także z przecięciem naszej linki. Aby temu zapobiec stosujemy przypony. Kwestia odpowiedniego wyboru jest kwestią dość indywidualną – dobieramy go według własnych potrzeb, warunków na łowisku oraz przynęt jakich będziemy używać. Kwestia długości przyponu wydaje się być klarowna – optymalną długością jest 30cm, a są i tacy, którzy twierdzą, że to za mało. Szczupak solidnych rozmiarów bez problemu jest w stanie połknąć nasza przynętę razem z przyponem o długości 15-20cm, więc zasadne jest korzystanie z dłuższych przyponów – dla bezpieczeństwa ryby i dla naszego spokoju ducha. Łowiąc przy wykorzystaniu niewielkich przynęt takich jaki klasyczne kopyto 3-4″ w zupełności wystarczy przypon o długości 30cm i wytrzymałości 7-9kg – analogicznie wraz ze wzrostem wielkości stosowanych przynęt należy zwiększyć wytrzymałość naszego przyponu – grubszy przypon lepiej zniesie duże przeciążenia podczas rzutów oraz holu dużej ryby.
Znalezione obrazy dla zapytania dragon classic przypon
Znalezione obrazy dla zapytania dragon classic przypon
Przypony dedykowane do lżejszych zestawów spinningowych ->https://www.wedkarski.com/przypony/8040-przypon-steel-guard-1×7-nylon-dragon.html
Znalezione obrazy dla zapytania dragon big game
Znalezione obrazy dla zapytania dragon big game
BIG GAME – są to przypony dedykowane do łowienia największych ryb w najtrudniejszych warunkach! Wykonane zostały z linki  Titanium Braid 1×7 lub z Surflonu 7×7, do tego wykończone są mocną agrafką, która zniesie nawet 35kg obciążenia, a wisienką na torcie jest łożyskowany krętlik. Stosując przypony BIG GAME nie zaskoczy Was nad wodą żądna ryba 😉
Zrób to sam!
Masz swoje ulubione agrafki, krętliki czy kółka łącznikowe? Nie znalazłeś w ofercie producentów swojego wymarzonego przyponu? Dozbrajasz samodzielnie przynęty? Dzięki zastawom SELF MADE jesteś w stanie sam przygotować sobie przypon lub dozbrojkę o różnych długościach i zakończeniach! Zestaw SELF MADE zawiera 2,5 linki o wybranej wytrzymałości oraz tuleje zaciskowe  – wybierz materiał dla siebie -> https://www.wedkarski.com/przypony/6207-przypon-self-made-surfrstrand-1×19-dragon.html
Zestaw Dragon Self Made Surflon 7x7
Znalezione obrazy dla zapytania dragon quick lock
Do wykończenia przyponu niezbędne będą krętliki oraz agrafki! Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w ostatnim czasie są tzw. agrafki QUICK LOCK, które umożliwiają bardzo szybką zmianę przynęty.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*