Główka jigowa to absolutna podstawa w wyposażeniu każdego spinningisty – to właśnie nią zbroimy używane przez wielu przynęty gumowe. Niezależnie od tego czy łowimy twisterem, kopytem, jaskółką czy ripperem zawsze sięgniemy po główkę jigową. W obecnych czasach rynek wędkarski jest tak obszerny, że produktów z tej kategorii są tysiące, a każdy z nich różni się gramaturą, kształtem i rozmiarem. Wraz z postępem technologicznym producenci wprowadzili na nasz polski rynek produkty zza ocenu, dzięki którym poznaliśmy nowe – nowoczesne metody wędkarskie. Kilka dekad temu ciężko byłoby sobie wyobrazić główki typu stand up czy anti snag. W obecnych czasach nie ma problemu z dostępnością oraz jakością oferowanych produktów.
Nasz przewodnik po główkach jigowych zaczniemy od klasyki, czyli standardowych główek jigowych, które są powszechnie znane każdemu wędkarzowi. Standardowa główka po za hakiem z oczkiem ma też ołowiane obciążenie w kształcie kuli. W zależności od przeznaczenia obciążenie to wynosi od 0,2g aż do ponad stu, także rozpiętość oferty jest bardzo szeroka. Większość główek dostępnych na rynku ma jeszcze ołowiany kołnierz, którego zadaniem jest przytrzymanie naszej przynęty w miejscu i jej ochrona przed spadnięciem.
A asortymencie naszego sklepu znajdziecie czołowych producentów – Gamakatsu, Mustad, Dragon -> http://www.wedkarski.com/79-glowki-jigowe
Anti Snag
Jest to wbrew pozorom dość niepopularny produkt wśród wędkarzy, a wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z istnienia tego typu rozwiązań. Ja pierwszy rzut oka jest to zwykła główka jigowa, ale z pewnym dodatkiem – cienkim drucikiem, który chroni naszą przynętę przed podwodnymi zawadami. Jego konstrukcja nie pozwala na złapanie zaczepu, przy czym w zupełności nie przeszkadza atakującym rybom – w momencie ataku drucik sprężynuje odsłaniając hak. Jest to bardzo sprytne rozwiązanie, szczególnie na łowiska z dużą ilością zaczepów.
Główki antyzaczepowe dostępne są tutaj -> http://www.wedkarski.com/glowki-jigowe/5978-glowka-jigowa-anti-snag-mustad.html
Big Game
Jak już sama nazwa wskazuje są to główki przeznaczone do łowienia dużych ryb, najczęściej przy użyciu dużych przynęt. Charakterystyczną cechą tego typu główek jest wzmocniony hak, którego konstrukcja została opracowana właśnie w stronę łowienia mocnych ryb w trudnych warunkach. Są niezwykle popularne wśród łowców szczupaków, którzy cenią sobie niezawodność – wykonany z mocnego drutu hak nie poddaje się silnym szczupakom, a nawet sumom, które mogą wystąpić w roli przyłowu. Z racji swoich rozmiarów główka tego typu może być wykorzystywana również do wędkarstwa morskiego.
Haki z serii Big Game -> http://www.wedkarski.com/glowki-jigowe/2491-glowka-jigowa-big-game-mustad.html
Micro
Wraz z popularyzacją metody ultra light, czyli najdelikatniejszej odmiany spinningu na rynku pojawiły się główki w wersji „mini”, czyli dostosowane do najmniejszych przynęt. Jest to bardzo duży ukłon w stronę wędkarzy, którzy upodobali sobie łowienie paprochami oraz różnego typu innymi niewielkimi przynętami. Główki micro wykonane są z bardzo cienkiego, ale mocnego drutu. Ten rodzaj główek pozbawiony jest ołowianego kołnierza, który zastąpiony został zadziorami na haku. Są to główki, które idealnie współpracują z okoniowymi twisterami i najmniejszymi kopytami. Najmniejsze modele świetnie sprawdzają się też przy łowieniu wzdręg, chociaż ich naturalne środowisko to pstrągi i okonie.
Główki MICRO dostępne są tutaj -> http://www.wedkarski.com/glowki-jigowe/2118-glowka-jigowa-micro-mustad.html
Stand UP!
Jest to niewątpliwie specyficzny rodzaj główek dedykowany do specyficznego rodzaju przynęt jakim są raki, krewetki oraz inne imitacje podwodnych stworzeń. Głównym zadaniem główki typu stand up jest prezentowanie przynęty w sposób pionowy – kątem 90 stopni w stosunku do dna. Główki te są z reguły spłaszczone i obciążenie jest rozmieszczone głównie z przodu – w obszerniejszym kształcie. Tego typu rozwiązanie ma maksymalnie wydłużyć opad przynęty i zapewnić jej stabilną prezentację.
Główki Stand Up -> http://www.wedkarski.com/glowki-jigowe/16145-glowka-jigowa-crayfish-stand-up-savagear.html
http://www.wedkarski.com/glowki-jigowe/15400-glowki-specjalistyczne-do-raczkow-dorado.html
Raczki dedykowane do łowienia przy pomocy główek Stand Up -> http://www.wedkarski.com/przynety-sztuczne/16254-zestawy-crayfish-savagear.html
Główki do jaskółek
Jedna z najbardziej charakterystycznych w dzisiejszym zestawieniu, i jednocześnie bardzo pożądane wśród fanatyków łowienia okoni za pomocą jaskółek. Specjalny kształt główki zapewnia niezwykle atrakcyjną pracę przynęty w opadzie – to właśnie ten trójkątny kształt ołowiu sprawia, że nasza przynęta tak chaotycznie podskakuje podczas jigowania!
Główki do jaskółek dostępne są tutaj -> http://www.wedkarski.com/glowki-jigowe/11547-specjalistyczne-glowki-do-przynet-drop-shot-dorado.html
Skuteczne jaskółki znajdziecie tutaj -> http://www.wedkarski.com/przynety-sztuczne/11549-jaskolka-fin-s-fish-lunker-city.html
Mamy nadzieję, że lekko uświadomiliśmy Wam jak duża różnorodność występuje w świecie główek jigowych? Na przestrzeni sezonu 2018 zobaczycie poszczególne modele w większym przybliżeniu i jeszcze bardziej poznacie zalety i przeznaczenie poszczególnych modeli!