Jak złowić lina?

jak-zlowic-lina-tytulowe

Lin jest przepiękną, złoto-zieloną rybą należącą do rodziny karpiowatych. Jest on jednak bardzo płochliwy i nieufny, dlatego najmniejsze błędy mogą zadecydować o tym, czy go złowimy, czy nie. Korzystajmy z chwili, bowiem teraz przypada najlepszy okres na łowienie tych energicznych ryb.

jak-zlowic-lina-1

Jakie łowisko wybrać?

Liny w szczególności upodobały sobie płytsze, zarośnięte i dosyć muliste akweny wodne. Możemy z powodzeniem łowić je zarówno z brzegu jak i ze środka pływającego.

Bardzo często możemy natrafić na nie w okolicy trzciny, tataraku – na płytszej, szybko nagrzewającej się wodzie. Nie można również zapomnieć o żółtych grążelach – liny po prostu kochają bytować w ich okolicy, z kilku powodów. Zawsze występują one na płytszej wodzie i są podwodną spiżarnią dla ryb, bowiem w ich okolicy występuje masa naturalnego pokarmu.

Ten gatunek zamieszkuje także wolno płynące rzeki i kanały. Niezależnie od tego, gdzie łowimy pamiętajmy o zachowaniu spokoju i ciszy.

Jak skonstruować zestaw?

Te karpiowate ryby można łowić przy użyciu wielu technik wędkarskich, począwszy od delikatnego bata, poprzez wędkę odległościową, kończąc na feederze jak i method feederze.

Jeśli zdecydujemy się na łowienie na spławik powinniśmy pamiętać, że liny żerują przy dnie – należy wykonać więc zestaw tak, aby nasza przynęta leżała na dnie, a spławik był zanurzony mniej więcej w ¾. Kiedy nastąpi branie spławik uniesie się do góry.

Decydując się na łowienie na feedera, czy method feedera zestaw konstruujemy według własnych upodobań – przykładowych zestawów jest naprawdę sporo. Może być on klasyczny z wykorzystaniem rurki antysplątaniowej (na żyłkę główną nawlekamy rurkę, następnie stoper gumowy i krętlik, do którego z drugiej strony przywiązujemy przypon), możemy wykonać także skrętkę, jak ją wykonać – dowiecie się TU »

Pamiętajmy o doborze adekwatnego podajnika, w dzisiejszych czasach istnieje ich bardzo dużo, możecie zobaczyć je TU »

Produkowane są one z myślą o stosowaniu ich w przeróżnych warunkach – muliste, ciemne, jasne czy zarośnięte dno. Każdy z nich sprawdzi się w odmiennych warunkach. Warto posiadać w swoim arsenale kilka modeli na różne okoliczności.

Jeśli chodzi o wykonanie zestawu do method feedera jest on bardzo prosty – na żyłkę główną zakładamy specjalny podajnik – z jednej strony przywiązujemy żyłką główną, natomiast z drugiej nasz przypon.

jak-zlowic-lina-3

Linowe smakołyki

Te ryby uwielbiają słodkie smaki, jak marcepan, miód, owoce, kokos itd. Zanętę do ich połowu możemy wykonać na bazie każdej sypkiej mieszanki, najlepiej, aby była słodka.

Warto dodać do niej płynny atraktor aby uwyraźnić smak. Możemy także dodać kukurydzę, płatki owsiane, drobny pellet, pinkę, czerwone i białe robaki, a nawet pocięte rosówki.

Jeśli chodzi natomiast o przynęty warto wyposażyć się w te podstawowe, jak robaki, kukurydza i soczyste rosówki. Jednak nie zapomnijmy o tych rzadziej stosowanych, jak łubin, groch, pszenica czy pojedyncze ziarno pęczaku podane na malutkim haku.

Możemy także z powodzeniem stosować małe rozmiary pelletu, lub tzw. „jelly pelletu” czyli miękkiego granulatu. Bardzo dobrym wyborem podczas łowienia na method feedera będą oczywiście małe kuleczki, zarówno te tonące, pływające, jak i neutralne.

jak-zlowic-lina-4

jak-zlowic-lina-5

Przykładowe zanęty:

Przykładowe przynęty:

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*